Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Aracı Kurumların Şirket Analizleri

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • #46
  Cevap: Aracı Kurumların Şirket Analizleri

  Turkish Yatırım Tarafından Hazırlanan Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası Bülteni:


  Perakende satışlar ve işsizlik maaşı başvuruları sonrası yükselen New York borsası, Çin’de dair endişelerin artmaya başlamasının yanında Ukrayna geriliminin de 16 Mart Kırım Referandumu öncesi tırmanması ile
  değer kazançlarını koruyamadığı gibi gelen satışlarla 2014 kazançlarının tamamını iade ederek sert düşerken Avrupa’yı da beraberinde çekmişti ancak yurtiçine baktığımızda bizde göreceli bir güçlü kalma çabası gördük.


  Günün devamında DolarTL tarafında da 2,2250’nin de altının görülmesiyle endeks açısından destekleyici bir ortam yaratmıştı ancak bu sabah baktığımızda kur 2,24 seviyesi üzerinde, Draghi’nin sözlü yönlendirme ve ek politika tedbirleri açıklamalarıyla gevşeyen EURUSD ise daha da düşerek 1,3850’lere gelmiş durumda.


  Bugünün ana hikayesine baktığımızda Kırım referandumu tüm dünyanın izlediği ilk gündem maddesi. 16 Mart’ta yani Pazar günü bu referandum yapılacak ancak Rusya ile ABD ve Avrupa’nın vardığı bir uzlaşı yok, hatta gerginlik de tırmanmaya devam ediyor. 16 Mart’ta Kırım Referandumu öncesi Rusya’ya referandumu desteklemekten vazgeçme aksi halde yaptırım uygulanacağı çağrıları AB tarafından devam ederken dün
  de ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rusya eğer gerilimi tırmandırmayı sürdürürse bunun bedelleri olacağını belirtti.


  Dolayısıyla bugün kapanışa doğru küresel piyasaların genelinde şu sıklıkla bahsedilen meşhur haftasonu riskini almak istemeyen yatırımcı eğilimini görebilme ihtimalimiz var, bu durumda da senaryonun şu şekilde işlemesini bekleyebiliriz, dolar ve altın gibi güvenli limanlara yönelim ve talep artarken göreceli riskli finansal ürünler olan hisse senedi piyasalarında ise risk iştahının geri çekilmesi sonucu seyir satıcılı olabilir..


  Dün 77,500-76,380 bandında hareket eden Nisan vadeli endeks 30 kontrat için yatay olan ABD vadelileri ve 2,24’lerdeki DolarTL dikkate alınca dünkü sert ABD satışları da görülmediği için güne aşağı yönlü
  bir açılış yapılmasını beklemekteyiz.


  Dünkü kapanış da 76,450 ile önemli bulduğumuz 76,000 seviyesi üzerinde olduğundan teknik anlamda olumlu görüntüyü bize göre koruyor ancak haftasonunun ne denli riskli algılanacağı bugün belirlkeyici olacaktır.


  76,000 altında ise 75,000 desteği var ancak yurtdışında tansiyon daha da yükselmez ve yurtiçinde de benzer bir durum söz konusu olur ise bu seviyenin altında baskılanmayı en azından referandum görülmeden beklemiyoruz, referandum sonrası Rusya’nın tavrı ve ABD ile AB’nin yanıtı ile başlayacak süreç yön tayini açısından önemli olacaktır görüşündeyiz. Ama yine de 75,000 altında algının daha da bozulmasını beklediğimizi hatırlatalım, gün içi dirençler ise 77,000 ve 77,500’de..
  Burada yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
  HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
  FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___

  HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

  Yorum Yap


  • #47
   Cevap: Aracı Kurumların Şirket Analizleri

   GCM Menkul Kıymetler Tarafından Hazırlanan Altın Fiyatları Raporu:


   Trendi görmemizi ve takibini sağlayan, bu konuda bize önemli sinyaller veren RSI (Göreceli Güç Endeksi) göstergesi günlük grafikte 12 Şubat 2014 tarihinden beri 70 seviyesi ve çevresinde hareketlerine devam etmektedir.


   70 seviyesi üzeri Aşırı Alım bölgesi, 70 seviyesinden gerçekleşecek dönüşler ise aşağı yönlü baskı için önemli bir sinyal vermektedir. Bu nedenle de RSI indikatörü Altın fiyatlarının yeni hareketleri için dikkatle takip edilmelidir.


   Kısa vadeli yükseliş trendinde kanalın üst noktası olan 1370 seviyesi günlerdir test edildi. Altın fiyatları her seferinde bu noktada satıcıları karşılayarak yükselişlerin sınırlanmasını sağladı.
   (1370-1376,50 aralığı satış baskısının oluştuğu bölge.)


   Bu bağlamda da özellikle bu aralıkta daha dikkatli olmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Günün kalanında Altın fiyatlarını teknik olarak incelediğimizde 1364 destek noktasının önemli olduğunu, bu
   destek noktası üzerinde bandın üst noktası 1376,50 seviyesinin test edilmek isteneceğini, geçmesi durumunda yükselişlerin hız kesmeden devam ederek 1385-1400 aralığına yerleşmek isteyeceğini, aksi takdirde yeniden tepki satışları + kar realizasyonlarına maruz kalmak
   isteyeceğini ifade edebiliriz.


   Pivot 1364
   Destek: 1364-1351-1340
   Direnç: 1376,50-1385,90-1400"
   Burada yazdıklarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir.
   HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
   HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
   HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
   FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___

   HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

   Yorum Yap


   • #48
    Bilgi Notu 09/06/2016 11:58

    ##THYAO Şirket Raporu

    Yılın ilk çeyreğinde karlılığı beklentilerin altında kalan THYAO için 27/02/2015 tarihinde 11,20TL olarak belirlediğimiz 12 aylık hedef fiyatımız Çarpan ve İNA yöntemleriyle ulaştığımız değerlerde yapılan güncellemeler sonucunda 7,10 TL olarak aşağı yönde revize edilmiştir. İNA yöntemiyle belirlediğimiz hedef fiyatımıza risksiz getiri oranı varsayımımızdaki 100 baz puanlık artışla birlikte zayıf trafik ve birim gelir varsayımlarımız olumsuz; Jet Yakıtı, Euro/TL ve Dolar/TL varsayımlarımızdaki değişiklikler ise olumlu etki etmiştir. Model portföyümüzde bulunan THYAO hisse senetleri için önümüzdeki 12 ayda %17 getiri potansiyeli ile “Endeksin Üzerinde Getiri” öngörmekteyiz.

    Bizim Menkul Değerler
    Saygılarımla

    Yorum Yap


    • #49


     Aşağıdaki linkten ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz. Oluşan sayıya göre hazırlık yapılacaktır

     http://www.hisseanaliz.net/tanythma-...ml#post1639987
     Yorum Yap


     • #50
      Cevap: Aracı Kurumların Şirket Analizleri

      bilgiler için teşekkür ederim herkese

      Yorum Yap


      • #51
       Cevap: Aracı Kurumların Şirket Analizleri

       yeni analizler yok mu

       Yorum Yap


       • #52
        Cevap: Aracı Kurumların Şirket Analizleri

        Yeni yeni keşfediyoruz burasını yeni buldum. Hayırlı cumalar...

        INDES BILGISAYAR 31.07.2018 tarihli Gedik Yatırım değerlendirmesidir.

        Türkiye’nin lider bilişim teknolojisi distribütörü : Indeks Bilgisayar, bilişim teknolojisi sektöründe Türkiye’nin lider ve en güvenilir şirketidir. Yaklaşık 540 personeli olan şirkette çalışanların yarısından fazlası satış ve lojistik departmanlarında görev yapmaktadır. Şirket, yaklaşık 150‘den fazla dünya markasının dağıtımını gerçekleştirmekte, 23.500 m2 lojistik alan ve 8.000’den fazla iş ortağına sahiptir. Kurumsal, kobi ve son kullanıcılar dahil olmak üzere çeşitli segmentlere tek bir platformdan hizmet vermektedir.

        Düşük penetrasyon, yenilemeler, ağ ürünleri ve yeni anlaşmalar büyüme için anahtar katalizörler – Samsung anlaşması imzalandı, Amazon anlaşması yakında. Penetrasyon ürün çeşitliliği hala %33-45 ile görece düşükken, yenileme periyotları 2,9 – 4,5 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca, son dönemde şirket yıllık 200 mn TL satış geliri ve %8 ortalama FAVÖK marjı (mevcut marj oranınında 3 katı) sağlayacağı öngörülen Samsung ile anlaşma imzalamıştır. Şirket ayrıca Samsung ile benzer satış geliri katkısı sağlayacağını hesapladığımız Amazon ile anlaşma sağlamayı hedeflemektedir.

        Gayrimenkul ve temettü – Güçlü temettü ödemesi sürdürülebilir. İndeks Bilgisayar’ın sahip olduğu arsada gelir paylaşımlı proje tamamlanmış olup, 2017’de 83,4 mn TL gelir yaratmıştır (57,6 mn TL dağıtıldı). Şirketin 2018’de 45 mn TL, 2019’da 25 mn TL ve 2020’de 5 mn TL yüksek temettü ödemelerine devam etmesini bekliyoruz. Güçlü satış gelirleri ve zayıf marjlarla gelişen iş modeli işletme sermayesine duyarlıdır. Bununla birlikte işletme sermayesi geçtiğimiz bir kaç yıl boyunca stabil olmasına rağmen, tahminlerimizde iki katına çıkardık ve şirket politikası gereği dağıtılabilir karın en az %30’unu temettü ödeyeceğini varsaydık.

        2Ç18 finansal görünümü: Makul ciro büyümesi ancak yüksek borçluluk ve zayıf net kar: 2Ç18 finansal sonuçlarının yüksek borçluluktan ötürü olumlu gelmeyeceğini düşünüyoruz. Ancak borçluluğun yüksek işletme sermayesinden ötürü değil, temettü ödemesinden kaynaklanacağını öngörüyoruz. Ürün ve ağ ürünleri fiyatlamalarının yansıtılmasınının satış geliri ve FAVÖK’ün makul seviyelerde gerçekleşmesine destek olacağını ancak faiz maliyetlerinden ötürü net karın zayıf gelmesini bekliyoruz.

        Hedef fiyat: 10,1 TL, %29 yükseliş potansiyeli. Hisse fiyatları son 6 ayda %42 değer kaybederek olumsuz koşulları fiyatlara yansıtmıştır. Değerlememize göre adil piyasa çarpanları 2018 için 9,0 F/K ve 5,4 FD/FAVÖK ile 2019 için 6,7 F/K ve4,9 FD/FAVÖK’e işaret etmektedir. 2018 yılı için temettü verimliliği %13,2 ve özvarlık karlılığı %30 olarak hesaplanmaktadır.
        twitterdaki @erenfil1903 olan ve grafikleri not tutmak için çizen sıradan bir adam. Beşiktaşlı ve Adıyamanlı bir garip!
        Grafikleri ciddiye alınmasın!

        Yorum Yap


        • #53
         ANALİZ-Arçelik 1.Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi(GCM Yatırım)
         22/05/2019 12:34:12
         GCM Yatırım ( https://www.gcmforex.com/ ) Ekonomisti Enver
         Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz:
         "Arçelik’ten beklentiden güçlü kar performansı…

         Türkiye beyaz eşya pazarında toptan talepte ÖTV indirimi ve düşük baz etkisine rağmen, zayıflayan tüketici güveni nedeniyle yüzde 11 daralma gerçekleşmiştir. Kurlarda meydana gelen gelişmeler ise yurtdışı pazarını olumlu etkilemiştir. Makro koşullar iç pazarın yavaş seyretmesine neden olurken, TRY’nin değer kaybı yurtdışında büyümeyi desteklemiş ve ihracat karlılığının ise desteklenmesini sağlamıştır.
         Tüm bu faktörlerle beraber şirketin 1Ç19 döneminde uluslararası organik büyümesi %31 oranında gerçekleşti. Şirket, beyaz eşya ve klima satışlarında pazara göre daha iyi performans sergiledi. Batı Avrupa’da
         Brexit kaynaklı öne çekilen talep İngiltere pazarını desteklemiştir.
         Bu değişikliğin, şirketin ilgili pazardaki performansına olumlu yansıdığını düşünüyoruz. Güney Afrika pazarında beklentilerin aksine
         1Ç19 perakende talebi güçlü gerçekleşirken Pakistan’da uzun süren kış mevsiminin buzdolabı satışlarına olumsuz etkisi ve zorlu makro koşulların tüketici eğilimini daha düşük ürünlere yönlendirmesi, ilgili pazarı olumsuz etkiledi.
         Daha düşük hammadde maliyetleri ve 4Ç18’e göre Türkiye satışlarının artan payı sayesinde, kırılgan talep ortamına rağmen
         Türkiye pazarında cironun yıllık bazda %16 büyüdüğünü görmekteyiz.
         1Ç19 döneminde toplamda (yurtiçi + uluslararası) dönemsel 6,9 milyar
         TRY ile yüksek bir ciroya ulaşıldı. İç piyasadaki daralmayı uluslararası büyümenin telafi etmesiyle beraber şirket ilk çeyrekte kur etkisi hesaba katılmadığında organik %11,4 konsolide büyüme kaydetmiştir. Şirketin karı birlikte geçen yıla göre %28 artarak 225 milyon TRY seviyesinde gerçekleşmiştir. Dönemsel olarak piyasa beklentisi olan 196 milyon TL ve bizim beklentimiz olan 200 milyon
         TL’nin üzerinde gerçekleşmiştir. Operasyonel sonuçlar beklentilerle paralel gerçekleşmiş, beklenenden fazla kur farkı geliri de net tahminlerdeki yukarı yönlü sapmayı açıklıyor.
         Arçelik 2019 ilk çeyrek sonuçlarının ardından 2019 yılı beklentilerini de revize etmiştir. Buna göre ciro artış beklentisi
         %25-30 bandına, FVAÖK marjı beklentisi ise UFRS 16 standartlarının uygulanması ile %11,5'e yükseltilmiştir. 2019 FVAÖK beklentisi tutar olarak 3,7-4,2 milyar TL aralığına yukarı revize edilmiştir. "

         Yorum Yap


         • #54
          ANALİZ-Ford Otosan Şirket Raporu(Alan Yatırım)
          22/05/2019 12:31:08
          Alan Yatırım Menkul Değerler ( http://www.alanyatirim.com.tr )
          Tarafından Hazırlanan Şirket Analizi:
          "ÖZET BİLGİLER

          1959 yılında kurulan Ford Otosan, Ford Motor Company ve Koç
          Holding’in eşit oranda hisse sahibi oldukları halka açık bir şirkettir. Türkiye’nin en fazla ihracat yapan ilk 3 şirketi arasında yer alan Ford Otosan 2018 yılında 5 kıtada 94 ülkeye yaptığı 5.7 milyar US$ tutarındaki araç ve parça ihracatı ile Türkiye ihracat şampiyonu olmuştur. Şirket, Avrupa’daki en büyük ticari araç üreticisi konumunda olup Türk otomotiv sektöründe %31 ticari araç satışı pazar payına sahiptir. Türkiye’nin ticari araç üretiminin %71’ine, ihracatın ise %74’üne hakimdir. Ford Otosan, yeni nesil Ford Transit’in ana üretim merkezi olan Gölcük fabrikasında, Courier’in dünyadaki tek üretim merkezi olan Yeniköy fabrikasında ve İnönü fabrikasında üretim faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Sancaktepe’de ise Ar-Ge ve yedek parça dağıtım merkezi bulunmaktadır. Şirketin ödenmiş sermayesi yaklaşık 350 milyon TL olup, piyasa değeri 18 milyar TL’dir.

          2001 yılında açılan Gölcük fabrikası 160 bin adet transit ve 180 bin adet custom üretimiyle 340 bin adet üretim kapasitesine sahiptir.
          Yeniköy fabrikası ise Gölcük fabrikası alanı içinde olup, Courier’in dünyadaki tek üretim merkezidir. Courier’in 110 bin adet üretim kapasitesi bulunmaktadır. Eskişehir’de bulunan İnönü fabrikasının 75 bin adet motor, 140 bin adet arka aks(transit) üretimi ve 15 bin adet
          Kamyon üretim kapasitesi bulunmaktadır.
          Kocaeli fabrikalarında, ihracattaki artış göz önünde bulundurularak 52 milyon US$’lık yatırım ile kapasite artırımına gidilmiştir. 2014 yılında 415 bin adet olan toplam üretim kapasitesi
          4Ç 2017’de 440 bin adete yükseltilmiş Faz 2’nin tamamlanmasıyla Eylül
          2018’de 455 bin adete ulaşmıştır. 2018 yılında toplam kapasitenin
          %84’ü kullanılmıştır.
          Volkswagen ile anlaşma olası… Ford Otosan ve Volkswagen arasında bir süredir iş birliği görüşmeleri sürüyor. Detroit Otomobil Fuarı’nda
          Ford CEO’su Jim Hackett ile Volkwagen CEO’su Herbert Diess’in yap*****rı açıklamaya göre, ticari araçlar, elekrikli otomobiller ve otonom teknolojileri geliştirmek üzere anlaşmaya varıldı. İki markanın ortak platformda geliştireceği ve 2022 yılında yollara çıkması hedeflenen ticari araçların üretimi için ise Türkiye’nin düşünüldüğü belirtildi. Ford’un ticari modellerinin üretiminde Avrupa’daki tek adres olan Otosan’ın, Volkswagen’in ticarilerinin üretimini de üstlenmesi uzak ihtimal değil. Ancak ticari araç üretiminin gerçekleştirildiği Gölcük fabrikasında neredeyse tam kapasiteye yakın üretim yapıldığını göz önünde bulundurduğumuzda, Volkswagen ile ortak platformda gerçekleşecek ticari araçların Türkiye’de üretilmesi durumunda kapasite artırımı gündeme gelebilir.

          İhracat

          Ford Otosan, 2014 yılında yeni ürünlere geçiş sebebiyle geçici bir yavaşlama görülmüştür. Yeni ürünlere geçilmesinin ardından 2015 yılı itibariyle ihracattaki güçlü görünümüne devam ederek 2018 yılında
          Avrupa pazarındaki güçlü talep ile otomotiv sektörü içerisindeki payını da artırmıştır. 2018 yılında ihracat pazarında %18 paya sahip olan Almanya’da %5.4 artış görülürken, %5 pazar payı olan İspanya’da
          %7.8 artış görülmüştür.
          Brexit… İngiltere’nin Avrupa Birliğinden çıkış sürecinde İngiliz
          Parlamentosu tarafından oy birliği sağlanamayınca Avrupa Birliğinden ek süre talep edilmişti. 31 Ekim 2019 tarihine ertelenen Brexit’te çıkış şeklini belirlemek amacıyla görüşmeler sürüyor. İngiltere
          Parlamentosu’nun Brexit anlaşmasını 31 Ekim 2019 tarihine kadar kabul etmemesi durumunda anlaşmasız Brexit seçeneği gündem de yer almaya devam edecek.
          İngiltere’nin toplam ihracatını %44,5’ini Avrupa Birliği’ne üye ülkelere yaptığını ve toplam ithalatının %53’ünü Avrupa Birliği’nden sağladığını göz önünde bulundurduğumuzda anlaşmasız Brexit’in
          İngiltere’nin ve Avrupa Birliği üye ülkelerin ticaret hacmini daraltacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.
          Yurtdışı satışlar içerisinde %31 payı bulunan İngiltere’de ise
          Brexit sebebiyle daralma görülerek 2017 ve 2018 yıllarında sırasıyla
          -%3.6 ve -%1.3 düşüş yaşanmıştır. Ancak şirket, İngiltere pazarındaki daralmadan Avrupa’daki güçlü satışlar sebebiyle etkilenmemiştir.
          Anlaşmasız Brexit olması durumunda İngiltere pazarında daralma devam edebilir. Ancak Avrupa satışlarının artan etkisiyle etkisi sınırlı kalabilir.
          Toplam satışlar içerisindeki payı %83 olan şirket ihracatındaki başarılı performansın öncü sebeplerinden biri Avrupa pazarında ticari araçlara olan güçlü talep faktörüdür. Ticari araç statüsünde olan
          Custom’un ihracat payı %51 iken Transit’in ise %37’dir.

          Satış Gelirleri

          2018 yılında yaklaşık %57 gerileyen yurtiçi satışlarda, TCMB faiz artırımı sonucu kredi faiz oranlarındaki artış, enflasyon oranındaki artış ile alım gücünün düşmesi etkili olmuştur. 2019’un ilk çeyreğinde ise kurdaki volatilitenin devam etmesiyle birlikte yurtiçi toplam satış adetlerinde bir önceki yılın aynı dönemine göre %46 gerileme görülmüştür.
          2018 yılında yurtiçi satışların %67’si üretim, %33’ü ithalattan oluşurken toplam satışların %95’i üretim, %5’i ithalat edilen modellerden oluşmaktadır.

          Ford Avrupa Üretimi

          Ford’un Avrupa üretimleri Almanya, İspanya ve Romanya’da gerçekleştirmekte olup, İspanya’da üretilen hafif ticari araç kategorisinde Connect modeller hariç olmak üzere otomobil üretimine ağırlık verilmiştir.
          Brexit belirsizliği, ekonomik yavaşlama ve ABD’nin AB’den ithal edilen otomobilllere ek gümrük vergisi uygulayabileceği beklentisi
          Avrupa otomotiv sektörü için risk oluştururken, satışların %83’ünü ihracatın oluşturduğunu ve ana ihracat ülkelerinin Avrupa ülkeleri olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda şirketin satış gelirlerini olumsuz etkileyebilir. Ancak ekonomik yavaşlamanın Avrupa’daki üretim tesislerini de olumsuz etkilemesi, coğrafi konum ve düşük maliyetler sebebiyle Türkiye’yi alternatif üretim kanalları için avantajlı hale getirecektir.

          DEĞERLEME

          Fiyat Kazanç Oranına Göre Değerleme

          Ford, 2019 ilk çeyrek sonunda yıllık bazda milyon 89 milyon US$ net kar açıklamıştır. Fiyat/Kazanç çarpanından tahmini hisse başı değer hesaplamasını yurtdışı ve yurtiçindeki benzer faaliyetler gösteren şirketler ile karşılaştırarak yaptık. Şirketin çarpanını global benzer şirketler ortalama çarpanları ile karşılaştırdığımızda
          %118 primli işlem görmekte olup, tahmini hisse başı değerini 24.92 TL olarak hesaplamaktayız.

          FAVÖK'e Göre Değerleme

          Şirket, 2019 ilk çeyrek dönemini 146 milyon US$ FAVÖK açıklayarak kapatmıştır. Şirketin değeri göz önüne alındığında Firma Değeri/FAVÖK rasyosu 8.72x ve global yurtiçi ve yurtdışı benzer şirketler ortalaması 12.32x olarak hesaplanmıştır. Buna göre şirket yüzde 29% iskontolu olmakla beraber tahmini piyasa değerini 4,654 milyon US$ ve tahmini hisse değerinin ise 80.91 TL olması gerektiği hesaplanmıştır.

          Satışlara Göre Değerleme

          2019 ilk çeyrek sonu itibariyle 1,7 milyar US$ ciro yapmış olan şirket 2019 satışlarının hafif negatif seyir ile 6.9 milyar US$ seviyelerinden tamamlamasını tahmin etmekteyiz. Şirketin Firma
          Değeri/Satışlar rasyosunu 0.54x hesaplamaktayız ve global benzer şirketler ortalaması ile karşılaştırdığımızda şirketin yaklaşık %41 iskontolu ve tahmini hisse değerini ise 98.82 TL olarak bulmaktayız.

          Defter Değerine Göre Değerleme

          Şirketin defter değeri yaklaşık 630 milyon US$ olarak açıklanmış olup, şirketin çarpanını global yurtiçi ve yurtdışı benzer şirketler ortalama çarpanı ile karşılaştırdığımızda %406 primli işlem görmekte olup, tahmini hisse başı değerini 10.73 TL olarak hesaplamaktayız.

          Global Benzer Şirket Ortalamaları

          Sonuç

          Ford için iki ayrı değerleme yöntemi kullanılmıştır. Bunlar indirgenmiş nakit akımları yöntemi (%75 Ağırlık) ve benzer rakip şirketlere göre piyasa çarpanı karşılaştırma yöntemidir (%25 Ağırlık)
          Değişik ağırlıklandırmaya gitmemizin sebebi şirketin satışlarının
          %80’ninden fazlasının ihraç olması. Brüt marjın bu ihracat ağırlıklı satış politikası sebebi ile beklenenden daha yavaş düşeceğini beklemekteyiz. Beklentimi Brüt marjının %10,4’den %10 düşmesi yönündedir. Şirketin ihracat satışları bu denli güçlü olmasa marjının daha hızlı düşmesini beklemekteydik. Şirketin bu satış ağırlığı sebebi ile İndirgenmiş nakit akımları yöntemindeki kalemlerin öneminin daha fazla olduğunu düşünmemiz sebebiyle %75 ağırlık vermiş bulunmaktayız.
          Mevcut benzer rakip şirketler, Ford gibi Dünya'da ayrı segmentlerde araç üretimi yapmakta olup, değerlemesini bu ölçüde yapmış bulunuyoruz. Üretiminin büyük bir bölümü ağırlıklı olarak Avrupa’ya ihraç eden şirket, çoğunluk ile Avrupa ekonomisinin durağanlığından ve küresel resesyon endişelerinden kaynaklanan faktörlerden negatif yönde etkilenebilir. Buna rağmen yurt içindeki kur bazlı artış ihracat ağırlıklı bu şirketi ciro ve kar açısından pozitif kılıyor. Özellikle
          Avrupa tarafında Brexit belirsizliği ve global bazda da ABD-Çin arasında yaşanan ticari gerilim, şirketin karlılığı konusunda önümüzdeki dönem negatif etkilese de ilerleyen vadede global ve Avrupa ekonomisinin toparlanması ile karlılık momentumu tekrardan kazanacağına inanmaktayız. Şirket Türkiye’deki üretim tesislerinde ticari segmentleri geliştirmek için 2015 yılından beri yatırım yapan şirket diğer bölgesel pazarlara da ihracat miktarını arttırmak hedefindedir. Bunun ile birlikte Avrupa’da yaşanan ekonomik sıkıntılar ile Ford fabrikalarının üretimi ağırlıklı Türkiye’ye kaydırma avantajı bulunabilir. Bu etkenin olması durumunda daralan piyasada şirket maliyet avantajı sağlayıp pazar payını koruyup diğer benzer şirketler ile daha da rekabetçi duruma gelebilir. Ancak önümüzdeki dönem içinde görülen ekonomik belirsizlikler sebebi ile Türk hisselerinin iskontolu işlem görmesi ve cazip görülmesine rağmen orta vadeli dönemde ciddi pozitif katalist olacak bir haber akışı bulunmadığı sürece yurtiçi ekonomik etkenler ile beraber Ford Otosan’ı nötr görmekteyiz. Şirketin
          0.9 beta oranı ve %19 hafif yükseliş potansiyeli ile mevcut enflasyon ve faiz çerçevesinde yatay hareket etmesini beklemekteyiz."

          Yorum Yap


          • #55
           HİSSE DEĞERLENDİRMESİ-Ak Yatırım, Klimasan'ı hisse senedi portföyüne eklerken, Tekfen Holding'i portföyünden çıkardı
           22/05/2019 14:41:23

           Ak Yatırım, Klimasan'ı hisse senedi portföyüne eklerken,
           Tekfen Holding'i portföyünden çıkardı.
           Ak Yatırım'ın ( http://www.akyatirim.com.tr ) konu ile ilgili raporunda şu değerlendirme yapıldı:
           "Klimasan'ı portföyümüze ekliyor, Tekfen'i portföyümüzden çıkarıyoruz.
           Klimasan'ı hem iç piyasa hem de ihracat pazarlarındaki güçlü büyüme beklentileri sebebiyle en çok beğendiğimiz hisseler listesine ekliyoruz.
           Tekfen Holding, portföye eklediğimizden bu yana endeksin %15,3 üzerinde performans gösterdi. Şirketin operasyonel performansını beğenmemize rağmen (taahhüt işinin Dolar bazlı olmasından dolayı), taahhüt segmentine yeni iş alamamış olması hisse üzerinde baskı yaratıyor. Hatırlatmak gerekirse, taahhüt segmentinin 2019 yılsonu hedefi 3 milyar Dolar (1Ç19 sonu itibariyle toplam iş hacmi 2,26 milyar Dolar), bu durumda yılsonuna kadar 2 milyar Dolar değerinde yeni sözleşme alması anlamına geliyor.
           Değişiklikler sonrası en çok beğendiğimiz hisseler: Ford Otosan,
           Garanti, Klimasan, Koza Altın, Pegasus, Selcuk Ecza ve Yapı Kredi olarak sıralanmaktadır."

           Analizin tamamı için:

           https://www.akyatirim.com.tr/apps/PD...d.aspx?ID=3967

           Yorum Yap


           • #56
            ANALİZ-Şişecam 1.Çeyrek Bilanço Değerlendirmesi(GCM Yatırım)
            23/05/2019 16:29:26
            GCM Yatırım ( https://www.gcmforex.com/ ) Ekonomisti Enver
            Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz:
            "Şişecam'da pozitif grup şirketleri etkisiyle beklenti üzeri kar…
            Şirketin satış gelirinin yarısından fazlası, yurtdışı satışlar ve ihracattan kaynaklanıyor. Şirketin USD ve EUR cinsinden fazla pozisyonu var. Türkiye'de inşaat ve konut sektörleri 2018 yılının 3. çeyreğinden itibaren yaşanan ekonomik türbülanstan dolayı artan fiyatlar ve faiz etkisinden dolayı yavaşlama gösterdi. 1Ç19 döneminde satışlarını ve net karını artıran şirket, dönemsel olarak ilk çeyrekte net finansman gideri kaydetmiş ve yıllık bazda yüzde 27 ciro artışına rağmen net kar artışı yüzde 14 seviyesinde kalmıştır.
            Yıl genelinde ana faaliyet alanlarından düz cam (Trakya Cam) yüzde
            39, kimyasallar (Soda Sanayii) yüzde 22, cam ambalaj (Anadolu Cam) yüzde 20, cam ev eşyası (Paşabahçe, Denizli Cam) yüzde 17 oranında konsolide (Şişecam grubu şirketleri Trakya Cam, Anadolu Cam, Soda
            Sanayii, Paşabahçe, Denizli Cam'dan gelen katkı) satış gelirlerine katkıda bulunmuştur.
            Şirketin net karı 1Ç19 döneminde %14 artış göstererek 448 milyon
            TL olurken, hem 377 milyon TL olan piyasa beklentisinden, hem de 360 milyon TL olan bizim beklentimizden yukarıda gerçekleşmiştir. Şirketin net karındaki pozitif sapma, Trakya Cam ve Anadolu Cam'ın beklentilerin üzerinde olumlu finansal sonuçlarından kaynaklanmaktadır. Döviz fazlası olan grup şirketlerini, mali yapının sürdürülebilirliği anlamında, finansal dalgalanma dönemlerinde daha güvenli buluyoruz. Bu kapsamda Şişecam grubu şirketlerini beğeniyoruz."

            Yorum Yap


            • #57
             ANALİZ-Türk Telekom Teknik Analiz(ICBC Yatırım)
             27/05/2019 13:49:49
             ICBC Yatırım ( http://www.icbcyatirim.com.tr ) Tarafından
             Hazırlanan Teknik Analiz:
             "4.05 gap seviyesinin kapandığı hissede daha yukarıda 2.dip oluşumunu olumlu olarak değerlendirmek gerekir.
             Yüksek işlem hacminin gerçekleştiği 4.38 üzerinde tepki güç kazanabilir. 4.45 4.52 dirençleri ön plana çıkabilir.
             Aşağı yönlü hareketlerde 4.14-4.11 seviyeleri izlenebilir / yada
             4.25 üzerinde 4.06 st-loss olmak üzere kısa vadeli alımlar denenebilir.
             Trend göstergesi MACD ortalaması üzerinde olup, sıfır çizgisi üzerinde güç kazanabilir.
             Buna paralel kısa vadeli göstergelerde önceki tepeler geçilebilir."

             Yorum Yap


             • #58
              ANALİZ-Haftalık Hisse Teknik Analizi(Tacirler Yatırım)
              27/05/2019 10:34:13
              Tacirler Yatırım ( http://www.tacirler.com.tr ) Tarafından
              Hazırlanan Teknik Analiz:
              "HAFTALIK TEKNİK ANALİZ BAZLI HİSSE ÖNERİLERİ

              BIMAS,PETKM,SISE,TKFEN,TTKOM,TUPRS"

              http://www.tacirler.com.tr/Pdfs/Aras...Mayis_2019.pdf

              Yorum Yap


              • #59
               Deniz Yatırım ( http://www.denizyatirim.com.tr ) Tarafından
               Hazırlanan Şirket Haberleri Analizi:
               "Yaklaşık 6 milyon adet hisse geri alımı gerçekleştirdi
               Halkbank 24 Mayıs Cuma günü yaklaşık 6 milyon adet daha hisse geri alımı gerçekleştirdiğini açıkladı
               - Bankanın almış olduğu yaklaşık 6 milyon adet hisse toplam ödenmiş sermayenin %0.48’ine denk gelmektedir.
               - Bu hisseler için ortalama fiyat 5.40 TL seviyesinde gerçekleşirken 32.3 milyon TL ödenmiştir.
               - Daha önce yapılan 42 milyon adetlik hisse geri alımı da dikkate alındığında toplam geri alım miktarı 48 milyon adede ulaşmıştır.
               - Toplam 48 milyon adet hisse ortalama 5.4690 TL fiyattan geri alınmıştır.
               - Hatırlatmak gerekirse banka 70 milyon adede kadar hisse geri alımı yapabileceğini açıklamıştı.
               - Haberin hisse fiyatına belirgin bir etkisi olmayacağını düşünüyoruz. "

               https://www.denizyatirim.com/sites/1...27.05.2019.PDF

               Yorum Yap


               • #60
                ANALİZ-Yapı Kredi Bankası 1.Çeyrek Değerlendirmesi(GCM Yatırım)
                28/05/2019 15:50:55
                GCM Yatırım ( https://www.gcmforex.com/ ) Ekonomisti Enver
                Erkan Tarafından Hazırlanan Analiz:
                "Yapı Kredi'den 1Ç19'da beklentilerin üzerinde kar…
                1Ç19 döneminde banka net faiz gelirini geçen yıla göre yüzde 21 oranında artırarak 3 milyar 485 milyon TL olarak açıkladı. Net faiz marjı ise çeyreklik dönemde yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti. 1Ç19 döneminde takipteki kredilerinin toplam krediler içindeki payı yüzde
                5,5 oldu. Bankanın 1Ç19 dönem karı ise geçen yıla fazla değişmeyerek 1 milyar 241 milyon TL olarak gerçekleşti. Dönemsel olarak çeyreklik karı hem piyasa beklentisi olan 1 milyar 117 milyon TL'nin, hem de bizim beklentimiz olan 1 milyar 130 milyon TL'nin üzerinde gerçekleşmiştir. Net ücret / komisyon gelirlerinin beklenenin üzerinde olması ile beklenenden düşük karşılık giderleri, kredi-mevduat spreadindeki iyileşme ve güçlü tahsilatlar ve önceden ayrılan karşılıkların etkisiyle kredi risk maliyetinde yıl sonuna göre iyileşmenin etkisiyle Banka beklenenin üzerinde net kar açıklamıştır.
                Aynı dönemde Banka'nın toplam aktif büyüklüğü yıllık yüzde 21 artışla 393 milyar 428 milyon TL'ye ulaşmıştır. Banka, toplam nakdi ve gayrinakdi kredi hacmini yüzde 12 artırarak 243 milyar 734 milyon
                TL'ye taşımıştır. Toplam krediler yıl sonundan bu yana %5 büyürken YP cinsinden kredilerde %2 daralma meydana gelmiştir. Toplam kredilerde büyümenin 1Ç19'da 6,9 milyar TL KGF kullanımı ile desteklendiğini görüyoruz.
                Gelir yaratımı açısından bakıldığında, net faiz, ücret ve komisyon gelirlerindeki artış, kredi-mevduat spreadindeki iyileşme sayesinde, bankacılık faaliyetlerinden elde edilen gelirler artmaya devam etmiştir. Banka'nın sermaye yeterlilik rasyosu, %15 olarak gerçekleşmiştir. Bankanın kur farkı için düzeltilmiş kredi büyümesinde
                %1'lik artış görülürken, aktif kalitesine ilişkin olarak özellikle enerji ve gayrimenkul kredilerindeki ihtiyatlı yaklaşım ve 2. aşama kredilere odaklanma stratejisi devam etmektedir.
                Yapı Kredi Bankası 2019 yılına dair beklentilerinde güncellemeye gitmemiştir. Sabit kredi - mevduat spreadi, kontrollü gider yönetimi ve ihtiyatlı karşılık politikası ile TRY kredi büyümesi tarafından desteklenen düşük onlu maddi ortalama özkaynak karlılığı hedeflemektedir. Bu kapsamda TRY kredilerde yaklaşık %15, mevduatta ise orta onlarda büyüme olması öngörülmektedir. Banka risk iştahında ihtiyatlı yaklaşımın sürdürülmesi kapsamında takipteki krediler oranında %7'nin altını, toplam kredi risk maliyetinde ise 300 bps aşağısını hedefliyor. 1Ç19 gerçekleşmelerinin Banka'nın 2019 hedefleriyle uyumlu seyrettiği gözlenmektedir."

                Yorum Yap

                Neler Oluyor

                Çöküş

                Şu anda 1 çevrimiçi kullanıcı var. bunlardan 0 üye 1 ziyaretçidir.

                Şimdiye kadar aynı anda 3,938 kullanıcı 05-11-2020 tarihinde saat 02:40 içinde çevrimiçi oldu.

                Hazırlanıyor...
                X