Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Metastock nedir ?

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Metastock nedir ?

  Metastock; Forex, hisse senedi, vadeli ve mal piyasalarında satın almak ve satış yapmak konusunda daha iyi kararlar almanıza yardımcı olmak için dizayn edilmiştir. İçinde barındırdığı “Power Tools” (Güçlü Araçlar) ile yazmış olduğunuz göstergeleri ve sistemleri test etmenizde en sağlam sonuçları verir. Kullandığı dil mantık ile çalışmaktadır. Bulunan “Power Tools” ‘ lar; “System Tester” (Sistem Testi), “Expert Advisor” (Uzman Danışman), “Indicator Builder”, (Gösterge Kurucu), “The Explorer” (Gezgin). v.b editör programlarını barındırır.

  METASTOCK AVANTAJLARI NELERDİR ?Birden fazla sistemi birden fazla menkul ile test edebilirsiniz. Her menkul için en uygun sistemi bularak, işlem kararlarınızı olumsuz etkileyen zararlı duygulardan tamamen arındırılmış, başarılı alım-satım sinyalleri alabilirsiniz.
  Binlerce menkulü tarayıp en iyi gün içi fırsatlarını yakalayabilirsiniz. Bu tarama işlemi arka planda yapıldığından bilgisayarınızı diğer işler için meşgul etmez.
  Uzman (expert) arşivi sayesinde özel alım-satım durumlarını ve trendleri bulabilir, fiyat tiplerini değişik şekillerde gösterebilir, grafiklerin üzerine işaretler yerleştirebilir, alarmlar tanımlayabilir ve 31 değişik mum grafik (candlestick) formasyonu tespit edebilirsiniz.
  MetaStock ile gelen 230 adet indikatör ve trend çalışması içinden sizin işlem stilinize en uygun olanları bulabilirsiniz. Bu indikatörlerden 80 tanesi Geniş Piyasa (Broad Market) analizleri için tasarlanmıştır.
  MetaStock'ta bulunan alım-satım sistemlerini çok hızlı şekilde uygulayabilirsiniz. Bu sistemleri uygulamanın ne kadar kolay ve güvenilir olduğunu göreceksiniz.
  MetaStock'ta grafik kalitesi mükemmeldir. Hisse, tahvil-bono, endeks, fon, döviz, altın, vb grafikler size kolaylık olması bakımından otomatik olarak kaydedilir. Veya dilerseniz bu grafikleri şablon olarak da kaydetmeniz mümkündür. Ayrıca MetaStock, 9 farklı hazır grafik tarzından seçim yapmanıza olanak verir.
  Başarı analiz araçlarının yanısıra MetaStock Professional size hisselerin temel analiz bilgilerine ulaşmanıza da yardımcı olur.
  Dilerseniz kendi alım-satım sistemlerinizi ve indikatörlerinizi geliştirebilirsiniz. MetaStock ile hazır gelen matematik ve yatırım fonksiyonlarını kullanarak çok hızlı formüller yazabilir, böylece çok değerli olan zamanınızdan tasarruf edebilirsiniz.
  MetaStock harici hazırlanmış yazılımları destekler. Yaklaşık 13 adet eklentiyi ve çalışmayı MetaStock ile birlikte kullanabilirsiniz.

  MetaStock Neden Kullanılır?MetaStock Neden Kullanılır?
  Metastock kullanımı daha dogru sonuçlar ile karar vermenizi sağlarken sizin yapmanız gereken tek şey sadece bir kaç tuşa *****maktır. İçinde barındırdığı göstergeler ile yapacağınız “back testler” (Bir sistemin herhangi bir zaman aralığında verimliliğini test etmek) daha hızlı, daha detaylı ve daha doğru sonuclar verecektir. Uzman danışman yardımıyla anlık kararları daha rahat vermenize olanak sağlar.


  The Explorer™ (Gezgin)
  Kendi alım-satım sisteminize göre piyasaları tarayarak kazandırma potansiyeli olan hisseleri bulur.
  Kazandırma potansiyeli olan hisseleri Explorer'la bulun.
  En önemli alım-satım fırsatlarını bulmak, ancak belirli kriterlere göre tüm hisseleri karış karış taramakla mümkündür. Bu büyük bir iştir ve tek başınıza yapmanız neredeyse olanaksızdır. MetaStock Professional içinde gelen Explorer (Gezgin) için bu iş çocuk oyuncağıdır.
  Sadece Explorer'a hangi kriterlerde hisselere bakmak istediğinizi söyleyin yeter. O, arka planda (diğer işleri yapabilmeniz için bilgisayarınızı boş bırakarak) sessizce çalışarak, binlerce hisse senedini sizin için inceler ve vermiş olduğunuz kriterlere uygun hisseleri bulur.
  Explorer'la ayrıca en favori indikatörlerinizin değerlerini hesaplatabilir; kazandırma potansiyeli olan hisseleri listeleyebilir; en fazla artan, azalan, işlem gören hisseleri bulabilir veya günlük alım-satım sinyalleri üretebilirsiniz. Ve tüm bunları kendi belirlemiş olduğunuz kriterlere göre yaparsınız.
  Eğer hazırsanız, Explorer daha pek çok şey yapabilir…
  Örneğin, Explorer birden fazla keşfi aynı anda yapabilir. Üç değişik arama şeklinden birini seçebilirsiniz:
  Explorer'a başka bir keşfin sonucuna göre keşif yaptırabilirsiniz,
  Bütün keşifleri tek hisse senedi listesine uygulayabilirsiniz,
  Her keşif için ayrı hisse listesi kullanabilirsiniz.
  Siz de Explorer'la "kazananlar" arasına katılın!
  The Expert Advisor™ (Uzman Danışman)
  Sanki dünyanın en parlak teknik analistlerinin düşüncelerine ulaşmak gibi… ve daha fazlası!
  Artık Kendi Uzman Takımınıza Danışabilirsiniz
  Belirli bir alım-satım durumu için dünyanın en iyi uzmanlarının ne düşündüğünü öğrenmek istermisiniz? The Expert Advisor (Uzman Danışman) sayesinde artık öğrenebilirsiniz.
  Martin Pring, Gilbert Raff ve Bill Williams gibi yatırım ustalarının kolay anlaşılır notları ile grafikler üzerinde dolaşıp, iyimser, kötümser veya kararsız bölgeleri tespit edebilir ve kendi indikatörlerinizle karşılaştırma yapabilirsiniz. The Expert Advisor (Uzman Danışman) sayesinde artık tek başınıza alım-satım kararları vermekten kurtulacaksınız.
  Ve bu Expert Advisor'ın yapabileceklerinden sadece biri…
  31 Candlestick (Mum) Oluşumunu Tanıma - The Expert Advisor sayesinde, ister 31 ayrı candlestick (mum) oluşumunun tümünü, ister sadece seçtiğiniz oluşumları bulup grafik üzerinde görüntüleyebilirsiniz.
  Daha Fazla Uzman Yardımı…
  The Expert Advisor'ın ciddi yatırımcılara sunduğu çok fazla şey bulunmaktadır. İleride yapacağınız analizlerde kullanmak üzere yüzlerce kişisel uzman danışman hazırlamanıza imkan verir. Ve bu tüm yorumlar yönetilmesi kolay tek bir yerde tutulur. Siz sadece trend şeridi, önemli noktalar, semboller, uyarılar ve yorumlar için kurallar oluşturursunuz. Daha sonra bunları incelemek istediğiniz grafiğe uygularsınız.


  Enhanced System Tester™ (Geliştirilmiş Sistem Test Edici)
  Yüzlerce sistemi, binlerce hisse senediyle geçmişe dönük test etme imkanı… Hem de bir kaç dakika içinde!
  Bir alım-satım sistemine güvenebilmenin tek yolu, o sistemi geçmişe dönük test etmekten geçer.
  MetaStock Professional'ın Geliştirilmiş Sistem Test Edicisi artık çok daha ayrıntılı, çok daha esnek ve çok daha kişiselleştirilebilir olduğundan, tam istediğiniz gibi analizler yapabilir ve bunları geçmişe dönük test ederek inanılmaz kesinlikte sonuçlar üretebilirsiniz.
  En son alım-satım analizi teknolojisi sayesinde, daha önce mümkün olmayan kesinlikte "kazandıran" alım-satım senaryoları üretebilirsiniz.
  Geliştirilmiş Sistem Testi Edici ile bir kaç dakikada geçmişe dönük yüzbinlerce test yapabilirsiniz. "Kazandıran" hisseler ortaya çıktığında, yeni değişkenler girerek tekrar test edebilir ve geçmişe dönük EN BAŞARILI alım-satım senaryosunu bulabilirsiniz.
  Ayrıca, Geliştirilmiş Sistem Test Edici'nin müthiş kişiselleştirmesi, ayrıntılı sonuçları ve detaylı raporları ile, bulmuş olduğunuz hisse adayının potansiyeli hakkında daha kesin ve doğru sonuç çıkartabilirsiniz.
  Artık sadece "nokta odaklı" geçmişe dönük testlere son! Şimdi, yaptığınız testlerdeki giriş-çıkış seviyeleri gibi değişkenleri değiştirebilir veya düzeltebilirsiniz. Hatta "stop" ve "limitli emir" ler için bile.
  Yaptığınız testlere komisyon ve emir kayması (slippage - hızlı piyasalarda serbest fiyatlı emirlerin birkaç kademe aleyhte gerçekleşmesi durumu) faktörlerini ekleyebilirsiniz. Ayrıca, alım-satım büyüklüğünü tutara göre, adede göre, işlem masrafına göre veya mevcut olan hisselere göre ayarlayabilirsiniz.
  Bugüne kadar alım-satım kararı vermek için yaptığınız testlerden hiç bu kadar gerçekçi, ayağı yere basan sonuçlar almadınız.  [align=left]MetaStock Sistem Testi'nin Anlatımı ve Uygulanışı
  MetaStock Programında Sistem Testi


  Teknolojik gelişmeler paralelinde fiyat analizleri yapabilen programlar geliştirilmiştir. Bu programlardan en çok kullanılanlardan biri de MetaStock programıdır. Bu programdaki “System Tester” fonksiyonu ile geliştirmiş olduğumuz veya mevcut sistemlerin başarısını ölçme imkanı verilmektedir. Bu fonksiyonun çalışma mantığı, öngörülen koşulları, geçmiş veriler üzerinde test edebilmesidir. Sistem testi yapabilmek için uygulanması gereken bazı aşamalar vardır.
  System Tester Fonksiyonun Çağrılması
  Metastock programı açıldığında karşımıza gelen ekranda "Standard Toolbar"ın üzerinde "$" işaretli "System Tester" ikonu görülmektedir. Burayı *****dığımızda veya "Tools/System Tester" dan veya klavyeden Ctrl+T işlemleri ile "System Tester" ekranı açılır.


  Bu şekli ile "System Tester" da ;


  * yalnızca yeni bir formül yazılabilir "New" tuşu,
  * mevcut olan bir sistemi inceleme veya düzeltme işlemi yapılabilir "Edit" tuşu,
  * mevcut bir sistemin kopyalanması "Copy" tuşu ,
  * mevcut bir sistemin silinmesi "Delete" tuşu veya
  * mevcut bir sistemin yazdırılması "Print" tuşu.


  Formülerin bir başka yere/yerden transfer edilmesi ("Organizer") ile gerçekleştirilebilir. "Test" fonksiyonunun çalışmasını istiyorsak, önce system tester’ ı açmalıyız.


  [/align]
  Test Edilecek Sistemin Metastock Dilinde Formüle Edilmesi
  "System Tester"dialog penceresi karşımıza geldiğinde "New"tuşuna basınca "System Editor" penceresi görüntülenir. "System Editor" penceresinde text ve sayısal değerler girebileceğimiz bölümler mevcuttur. "General" bölümünde sistemize ait isim ("Name") ve açıklayıcı notların ("notes") yazılabileceği alanlar mevcuttur.

  Burada diğer sekmeler,
  Buy order : Alışın hangi durumda yapılması gerektiği koşulunu içerir.
  Sell order : Yapılan alışın hangi durumda satılacağını başka dille, pozisyonun kapanacağını içerir.
  Sell short order : Açığa satış satış pozisyonu almak, yani mülkiyetimizde olmayan bir varlığı satmak demektir.FX piyasası için geçerlidir. FX iki yölü bir piyasadır. Bu kısma aynı şekilde satışın hangi durumda yapılacağı girilir.
  Buy to cover order : Bu sekmede satış yapılmış pozisyonun hangi durumda kapanacağı şartını içerir.
  Kısaca buy order ve sell order beraber kullanılır. İlk sekme alış koşulu, ikinci sekme bu alış koşulunu kapama, üçüncü sekme satış koşulu, dördüncü sekme ise satış koşulunu kapanamak için gerekli şarttır.


  Örnek olması açısından bir sistem geliştirelim.


  Sistemimizin kuralları şöyle olsun:


  * Eğer kapanış fiyatı basit yöntemle hesaplanmış 25 günlük hareketli ortalamayı yukarı keserse (bir önceki kapanışın ortalamadan küçük, son kapanışın ise ortalamadan büyük bir değere sahip olması) hisse senedini AL.
  * Eğer tersi bir durum gerçekleşirse, yani kapanış fiyatı ortalamayı aşağı doğru keserse hisse senedini SAT.


  "Buy order" isimli sekmenin içine hisse senedi alımı yaparken dikkat edilmesini ve al sinyalinin verilmesini istediğimiz kurallar yazılır.


  Buraya


  Cross(close,mov(close,25,simple)) yazalım.


  Cross MetaStock dilinde kesmek anlamındadır. Bu fonksiyonu kullanırken iki veri kullanılır. Birincisi yukarı kesen veri, ikincisi de birincisi tarafından kesilen veridir. "Cross" yazısından sonra açılan parantez içinde ","(virgülün) soluna birinci veriyi sağına da ikinci veriyi yazarız. Örneğimizde kapanış-close birinci verimiz, basit yöntemle hesaplanan hareketli ortalama (mov(close,25,simple)) da ikinci veri grubumuzdur. Pencerede yazılan ifadenin anlamı yukarıda yazdığımız kuralların ilkidir. Yani AL kuralı.


  "Sell order" isimli sekmenin içine hisse senedi satarken dikkat edilmesini ve sat (yani alış yapılmış durumu kapat)sinyalinin verilmesini istediğimiz kurallar yazılır


  Buraya


  Cross(mov(close,25,simple),close) yazalım.


  Burada birincinin tersi olan ikinci kural yazıldı. Yani SAT(açık pozisyonu kapatmak) kuralı.
  " Sell short order " ve " Buy to cover order " pencerelerine hiçbirşey yazmıyoruz. Bu örnek satış durumu değilde sadece alış durumu ve bu alış durumunun nası kapanacağına örnek verilmiştir.


  Eğer yazmış olduğumuz formülleri yukarıdaki pencerelere doğru yazdıysak "OK" tuşuna bastığımızda herhangi bir hata mesajı ile karşılaşmayız. Eğer hatalı bir formül yazılmış ise çıkan uyarı penceresini kapattıktan sonra program otomatik olarak imleci ilk hatanın olduğu yere getirir.  BORSAOKUL.COM OLARAK OLUŞTURDUĞUMUZ SYSTEM TESTER SONUÇLARI
  Yatırım Tercihimize Göre Sisteme Bazı Kuralların Yazılması


  Bu aşamada yukarıdaki şekilde gördüğümüz Stops’ları uygulamamız gerekmektedir. Bu aşamada kişisel bazı yatırım tercihlerimizi yani işlem yaparken katlanabileceğimiz bazı zararları ve hisse senetlerinin hangi seviyeleri kırınca almamız veya satmamız gerektiği gibi koşulları giriyoruz. "Stops" düğmesine basarak, "Stops" ekranına geliriz. Bu ekranda 4 sekme vardır. "Breakeven", "Inactivity", "Max Loss", "Profit Target" ve "Trailing".
  Breakeven

  Burada işlem yapmak için fiyatların hangi seviyeyi ne kadar yukarı/aşağı kırıncaya kadar beklenmesi gerektiği konusunda bilgiler girilir. Sekmede 3 alt bölüm vardır. Positions, Method ve Parameters.


  Positions: Burada hangi işlemde bu kuralın uygulanacağı seçimi yapılmaktadır. "Longs" veya "Shorts" veya her ikisi birden.


  Method: Yukarı veya aşağı yönlü harekette hareket mesafesi yüzde ("Percent") veya tutar ("Points") olarak verilir.


  Parameters: "Floor Level"in karşısındaki kutuya yüzde veya tutar yazılır.


  Örneğin; % 5 kırılınca veya 1.000 TR tutarında kar/zarar edilince.


  Inactivity


  Burada almış olduğumuz pozisyonda fiyatların belirlediğimiz bir zaman aralığı içindeki minimum bir değişimi sergilemez ise pozisyonun kapatılması yönünde bazı koşullar girilir


  Örneğin belirlemiş olduğumuz % 5’lik bir fiyat değişimi ("Minimum Change") 20 gün ("Periods") içinde gerçekleşmez ise MetaStock’un pozisyonu otomatik olarak kapatması talep edilir.


  Max Loss


  Bu stop kapanışların, açılmış olan bir pozisyonda fiyatların seyrine göre açılış fiyatlarının altına gelinmesi durumunda katlanabileceğimiz maksimum zarar miktarı veya yüzdesi yazılır. Örneğin 10.000 TR’den hisse senedi almış olduğumuzu varsayan bir işlemde verilen % 5’lik bir maksimum zarara katlanma seviyesinde eğer işlem komisyonlarını gözardı etmiş isek 9.500 TR nin altındaki bir kapanışta pozisyon kapatılacaktır.


  Profit Target


  Bu stopta açılmış olan herhangi bir pozisyonda hedeflenen getiri oranı veya miktarı girilir. Örneğin, eğer %10’luk bir getiri hedeflendiği belirtilmiş ise yukarıda 10.000 TR’den satın alınan hisse senedini 11.000 TR’nin üzerindeki ilk kapanışta satılmış varsayılacaktır. İşlem komisyonlarının girilmediği varsayılmıştır.


  Burada hedeflenen getiriye ulaşıldığı anda "Sell order" sekmesinde yazılan koşula bakılmaksızın pozisyon kapatılacaktır.


  Trailing


  Bu stop "Max Loss"ta anlatmış olduğumuz kuralların benzeridir. Tek fark burada satışı alış fiyatına göre vermiş olduğumuz yüzde veya değeri geçince yapmaması. Burada elde etmiş olduğumuz kardan zararı gözönüne alınmakta. Yukarıdaki örneğimizde 10.000 TR’ye almış olduğumuz hisse senedinin fiyatı 15.000’e çıkmış olsun. Fiyatların gerilemeye başlaması durumunda eğer % 5’lik bir zarara katlanma yüzdesi verilmiş ise 14.250 TR’nin altındaki ilk kapanışta hisse senedini MetaStock otomatik olarak satacaktır. Bu basit hesaplamamızda yine işlem komisyonlarını girmediğimiz varsayılmıştır.


  Test Edilecek Sistemin Sınırlarının Belirlenmesi: Optimizing
  Birinci aşamada yazmış olduğumuz kurallar tabs ki öylesine gelişi güzel gün sayısı seçilerek yazılmıştı. Amaç sadece bu testin nasıl yapıldığını ve nasıl yazıldığını göstermektir. Sistem testinde en önemli konuların başında çalışılacak olan kuralların sınırlarının belirlenmesi.


  Acaba yazmış olduğumuz 25 günlük ortalama doğru bir tercih mi, yoksa bu ortalamadan daha başarılı sonuçlar verebilecek farklı gün sayısı ile hesaplanmış bir başka ortalama var mı?, RSI göstergesinin piyasada öndeğer olarak kabul edilen 14 günlük olarak hesaplanması doğru mu?, Test ettiğimiz sistemde RSI farklı bir gün aralığında hesaplanmış olsa ise daha mı başarılı olurdu?, gibi sorulara yanıtlar bir sistemin optimize edilmesi ile bulunur.


  Bir sistemin MetaStock ile optimize edilmesi "System Editor" penceresinden "Optimize" düğmesine basınca karşımıza çıkan "Optimization Variables" ekranından sağlanır. Bu ekranda;


  • New...:Yeni optimizasyon sınırların girilmesi;
  • Edit...:Varolan ve aktif olan optimizasyonu görmek veya düzeltmek;
  • Delete...:Varolan ve aktif olan bir optimizasyonu silmek için;
  kullanılır.

  Birinci aşamada yazmış olduğumuz kurallarda 25 günlük bir ortalama kullanacağımızı belirtmiştik. Konunun dağılmaması ve basit olmasından dolayı bu kuralı optimize edelim.


  "Optimization Variables" ekranında "New" dümesine basalım. Karşımıza "Variable Properties" ekranı gelecektir. Bu ekranda:


  Name : Optimizasyonun adı, daha doğrusu numarası verilir. OPT1, OPT2 gibi;


  Description : Optimizasyon hakkında kısa açıklama yazılır. Örneğimize uygun olması için Ortalama günü diyelim;


  Minimum : Optimize edeceğimiz veriye ait olmasını istediğimiz minimum değer. Örneğin 3 gün girelim;


  Maximum : Optimize edeceğimiz veriye ait olmasını istediğimiz minimum değer. Örneğin 100 gün girelim;


  Step : Verilen sınırlar içerisinde 3’ten 100’e giderken gidilecek adım sayısı girilir. Örneğimizde 1 girelim.


  Total Test : Vermiş olduğumuz sınırlar ve adım sayısına göre yapılacak olan test sayısını görüntüler.
  "OK" tuşu ile optimum sınırları onaylamadan önce belirmemiz gereken bir ayrıntı var. "System Tester" bir defada maksimum 32.000 test gerçekleştirmektedir. Eğer vermiş olduğumuz sınırlar bu sayıyı aşıyorsa hata mesajı ile karşılaşırız. Eğer örneğimizde iki veya daha fazla optimizasyon girmiş olsaydık test sayımız olan 98’den (100 ile 3 aralığında 1 er adımdan) daha yüksek değerde olurdu. Her optimizasyon sınırları içerisinde toplam test sayısı ile diğer sınırların test sayısının çarpımı 32.000 rakamını aşmamalıdır.

  Sınırlarını belirlemiş olduğumuz sistemimize geri dönelim."System Editor" penceresinde "Buy order" ve "Sell order" sekmeleri içerisinden yazmış olduğumuz formülü düzeltelim. Birinci sekmede Cross(close,mov(close,25,simple)) yazılmıştı. 25 yerine Opt1 yazarsak ortalamayı 3 ile 100 günlük değerler arasında test edip en başarılı getiriye sahip ortalamayı buluruz. "Close Long" sekmesinde de 25’in yerine aynı veriyi girelim.
  Bir Sistemin Test Edilmesi ve Sonuçların Değerlendirilmesi
  Bütün hazırlıklarımız tamamlanınca "System Editor" penceresinde "OK" tuşuna bastıktan sonra System Tester ekranı tekrar karşımıza gelir.

  Yazmış olduğumuz kurallar gerçekleştiği zaman bazı ek koşulları (komisyonlar, giriş fiyatı vs.) "Options..." düğmesine basarak girebiliriz. Bu düğmeye basınca karşımıza "System Testing Options" ekranı gelir. Buradan çeşitli ayarlar yapılabilir.
  "System Testing Options"taki koşullar girildikten sonra "OK" tuşuna basılarak "System Tester" penceresine geri dönüş yapılr.
  Burada istenilen test sol taraftan seçilir ve New Simulation tuşuna *****nr.
  Açılan pencere de next tuşuna basıldıktan sonra istenilen “Add securities” butonundan istenilen grafik seçilir, tabiî ki birden fazla grafik seçmek mümkündür.

  Hatta “Dates” butonundan seçilen grafiğin test edilmesini istediğiniz zaman aralığını seçebilirsiniz.
  “İleri” ‘ ye *****ndığında, gelen pencere aşağıdaki gibi olacaktır:

  Burada sistemi denerken çeşitli ayarlar yapılabilir. Örneğin, sadece “Points Only Test” ile ne kadar başarılı olduğunu ya da “Initial Equity” kısmından başlangıç parası girilerek “Default Size” kısmından ana paranın ne kadarının işleme girmesi gibi özellikleri ayarlayabiliriz. Portfolio kısmından hangi tür işlem yapılacağını seçebiliriz. Bunları seçtikten sonra Start dersek, test başlayacaktır. Bittikten sonra test sonuçları ;  gibi görüntülenebilir.Test bittikten sonra sağ altta view results dersek bu pencere karşımıza gelir.
  Gelen pencere bize sistemimizle ilgili çok geniş bilgiler verir.Kar bilgisi, paramızın son durumu, ne kadar trade yapıldığı bunların nekadarının karlı olduğu gibi. Yukarıda ki pencerelerden daha detaylı bilgiler almak mümkün olur. Örneğin “Orders” sekmesine *****ndığında girilen emirlerin ne zaman, hangi barda, hangi tür oldukları gibi bir çok veriye erişebiliriz.  Yeni bir formül oluşturmak için Indicator Builder kullanılır. Bu araç kullanımı en kolay ve diğer araçlara temel teşkil eden bir araçtır. Tools->Indicator Builder menüsünden ulaşılabilir. Bu menüde karşınıza halihazırda varolan indikatörler gelecektir. Bu standart indikatörler kullanıcılar tarafından değiştirilemez. Özel indikatörler kullanıcı tarafından oluşturulabilir ve grafik üzerinde çizdirilebilir. Özel indikatör grafik üzerine çizdirildiği zaman Metastock programı indikatörde bulunan yazılan formulasyonu grafiğin her bir datası için hesaplayıp her değeri birbirine çizgi ile birleştirir.
  Formülasyonu oluşturan öğeler
  Metastock formülu bir veya birden fazla fonksiyon, operatör ve data dizilerinin mantıksal düzenlemesinden oluşmaktadır.
  Fonksiyon: Özel bir matematiksel hesaplama yaptırmaya yarayan bir komuttur. Kosinüs ve hareketli ortalama fonksiyonlara verilebilecek örneklerdir. Daha karmaşık fonksiyonlar da bulunmaktadır fakat hepsi bir ya da daha fazla değeri alıp bir dizi hesaplama yapmaktadır.
  Operatör: Operatörler temel olarak tek bir simge ile gösterilen fonksiyonların altkümesi olarak nitelendirilebilir. Fonksiyon kendisine verilen değerlere hesap yapmak için bunlardan yararlanır. Operatörlere örnek olarak toplama(+), çarpma(*) verilebilir.  Metastock Gezgin'in Anlatımı ve Uygulanışı
  MetaStock Gezgin (Explorer) Nedir ?
  MetaStock Explorer (MetaStock Gezgini), birçok hisse senedini birçok kritere göre, tüm derin noktaları göz önünde bulundurarak, çok amaçlı analiz yapma imkanı tanıyan bir araçtır. Explorer’ın yegane görevi, seçilen tüm hisse senetlerini, arzu edilen bir çok gösterge bazında, göstergelerin değerlerini dikkate alarak karşılaştırıp filtre etmek ve sıraya koyup göstererek al ya da sat sinyalleri üretmektir.
  Gezgin’i (Explorer) birçok amaçla ve bir çok şekilde kullanabilirsiniz:
  • Genel olarak, hangi hisse senetlerinin Al ya da Sat sinyali verdiğini bulabilirsiniz.
  • Yükselen bir işlem hacmiyle, seçtiğiniz kadar (örneğin 200) günlük hareketli ortalamasını henüz yukarı kesen hisse senetlerini bulabilirsiniz.
  • Seçtiğiniz herhangi bir indikatöre göre tüm hisse senetlerini en yüksekten en düşüğe sıralayabilirsiniz.
  • Herhangi bir hisse senedinin, dilediğiniz kadar (örneğin 10) haftalık ortalamalarının üzerine geçmesi ya da seçtiğiniz bir göstergedeki referans rakamı aşması ya da aşağı geçmesi durumunda sinyaller alabilirsiniz.
  • Alım satım için ayırdığınız fonun sanal performasını görebilirsiniz.
  • Genel olarak seçtiğiniz (maksimum 6) göstergenin değerlerini baz alarak hisse senetlerini sıralayabilirsiniz.
  • Ve bunlar gibi birçok işlemi yapabilirsiniz.

  Kullanacağınız kriter veya kurallar, tarama yapabilme özelliği içermelidir. Buna göre 6 kolona kadar farklı tarama kriterleri oluşturabilir, ayrıca bir de filtre kullanabilirsiniz. Bu kolonlarda kullandığınız kriterlerin formülleri de MetaStock Özel Formül Yazılım Dili’ne uygun olmalıdır.Bu noktada taramayı yapmak istediğiniz hisse senetlerini seçebilme imkanına sahipsiniz. Eğer hiç hisse senedi seçmezseniz program tüm hisse senetlerini seçerek tarama yapacaktır. Yapılan tarama sonucunda oluşan sonuçları ekranınızda görebilir ya da çıktı olarak alabilirsiniz.
  Explorer son derece basit ve kolay kullanılabilir olarak tasarlanmıştır. MetaStock formül dili ve Sistem Testi ile birlikte farklı seçeneklerle tarama yapmanızı kolaylıkla sağlamaktadır.
  Başlangıç olarak tarama yapma kriterlerinizi basit kriterler olarak seçmenizde fayda vardır. Böylece programın kullanımında tecrübe kazanırken, ileriki taramalarınızda kullanacağınız kriterlere baz oluşturma fırsatınız olacaktır.


  MetaStock Gezgin’i (Explorer) Çağırma
  Tools menüsünden "Explorer" seçilir. Aynı seçim standart toolbar üzerindeki kısa yol tuşundan da yapılabilir (Dürbün).

  Not: Kolonları istediğiniz şekilde isimlendirebilirsiniz.
  5. Eğer taramanın yapılması için "Exploration Editor" ekranından "Options..." seçip "Exploration Options" (seçenekler/opsiyonlar) sayfasına geçerek "Specific Date" bölümünde bir tarih belirtmezseniz, Explorer tarama işlemini hisse senetlerinin bulunduğu klasördeki en son tarih için yapacaktır ("Most Recent Date"). Eğer Explorer'ın geçmiş tarihteki belirli bir gün verileri için çalışmasını istiyorsanız "Specific Date" opsiyonunu aktif hale getirip, yanındaki bölüme o tarihi işaretlemeniz gerekir. Ayrıca Explorer siz aksini belitmedikçe günlük verileri kullanacaktır ("Daily").
  6. "Use Filter" seçeneği filtre kullanılması istenen hallerde aktif olmalıdır.  7. A kolonunu *****yın ve kolonu isimlendirmek için menünün sol altındaki "Col. Name" bölümüne geçerek, kullandığınız kriteri belirtin. (Örneğin Kapanış)
  8. Kriterin içeriğini belirtin. Yani hisselerin hangi göstergeye veya formüle göre taranmasını istediğinizi belirtin. Fonksiyon ("Functions...") butonuyla bu konuda yardım alıp gösterge vb. seçebilirsiniz. Biz bu kolona verdiğimiz isimden dolayı MetaStock Formül dilinde kapanış anlamında "Close" yazalım.
  9. Kolon B’yi *****yın ve (varsa) ikinci kriterinizi belirtin (Örneğin: mov(CLOSE,20,SIMPLE)). Bu MetaStock Formül dilinde 20 günlük ortalama değerlerinin listelenmesi anlamındadır. Bu ortalama kapanış fiyatına göre ("Close", sadece "C" olarak da yazılabilir) basit yöntemle 20 günlük bir zaman aralığında hesaplanır.
  10. Kolonun adını "Name Box"’a belirtin (Örneğin : MOV-20).
  11. Kolon C yi *****yın ve kriterinizi girin (Örneğin : RSI(14) ). RSI (14 günlük) göstergesinin değerinin listelenmesi anlamındadır.
  12. Kolon C’nin isim kutusuna kolona vereceğiniz ismi girin (Örneğin : RSI-14).
  Not: Kolonlara belirteceğiniz formüller kendinizin oluşturduğu yazı dizinleri olabileceği gibi; "Fonksiyon" (Function) butonuyla ulaştığınız menüden de çeşitli formüllerde seçebilirsiniz. Kendi oluşturduğunuz formüle istediğiniz bir ismi de verebilirsiniz (Örneğin: "MyMACD"). Oluşturduğunuz bu indikatörü kaydederek "Indicator Builder" menüsünde de kullanabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki adımlarda "Col. Name" olarak belirttiğimiz yere isim vermek zorunda değilsiniz. Burada isim verilmemesi taramayı engelleyici bir uygulama değildir.
  13. "Exploration Editor" penceresinden "OK"i *****yın.
  14. "Explore" butonunu *****yınca tarama başlatılacaktır.
  15. Bu menüden tarama yapmak istediğiniz verileri ekleyebilirsiniz. Verilerinizin bulunduğu klasörü seçerek "Add" butonunu *****yın. Seçtiğiniz klasör sağ taraftaki pencereye gelecektir. Birden fazla klasör seçebilirsiniz.  16. Daha sonra da "OK"'e *****yın. Siz aksini belirtmedikçe tüm veriler tarama için seçilecektir.
  Bu işlemden sonra aşağıdaki tarama durum ekranı karşınıza gelecektir.

  17. Meta Stock Explorer hesaplama işlemini bitirdikten sonra karşınıza gelen diyalog ekranından "Reports..." butonunu *****yın. Yaptığınız tarama sonuçları karşınıza gelecektir.

  Explorer, kriterlerinize uygun her bir parite için kolonların değerlerini de parite isimleriyle birlikte karşınıza getirecek bir ekran ortaya çıkaracaktır.  Rejects : Tarama kriterlerinin, filtrenin dışında kalan hisselerin listelendiği sekme;
  Exploration : Yapmış olduğumuz tarama hakkındaki bilgilerin görüntülendiği sekme;
  Inspect : Tarama sonucu listelenen hisselerin tarihsel değerlerinin görüntülenmesi;
  Open Chart : İşaretli olan hissenin grafiğini açar;
  Sort : Tarama sonucu ortaya çıkan hisselerin kolonlardaki kriterlere göre yüksekten düşüğe veya düşükten yükseğe sıralanmasını sağlar;
  Print : Tarama sonuçlarının yazıcıdan alınmasını sağlar;
  Save List : Tarama sonucu çıkan listenin dosya olarak saklanmasını sağlar.
  Not: Bu sonuçları yazıcıya veya bir dosyaya "print file" olarak gönderme imkanınız olduğu gibi; ekranın içini *****yınca "CTRL+C" (veya farenin sağ tuşu ile copy) ile kopyalayıp office programlarına aktarabilme imkanınız da var.
  Filtre Ekleme
  Filtre, tarama yaptığı kriterlere göre bazı sınırlamalar koyarak bu sınırların dışında kalan verilerin seçilmemesini sağlayan bir fonksiyondur. "Exploration Editor" penceresinde kriterlerin girildiği altı sekmenin en sağındaki sekmeye yazılır. Filtre, yaptığınız tarama sonuçlarını kriterlerinize bağlı kalarak sınırlayacaktır. Kolonlarda kullandığınız formülleri temel alan bir filtre kullanabileceğiniz gibi, tamamıyla kolonlardaki formüllerle ilişkili bir yada birden fazla filtre yazabilirsiniz. Aslında yalnızca geniş bir filtre yazarak da tarama yapabilirsiniz.
  Şimdi hisse senedi listesi için daha önce kolonlara yazdığımız formüllerle ilişkili filtre yazalım. Buna göre; bir hisse senedinin kapanış fiyatları (close – Column A) 20 günlük basit hareketli ortalamasının (Simple Moving Average – Column B) altında olsun ve 14 günlük RSI değeri (Column C) de 40’ın altında olsun. Bu yazdıklarımız ile bu kriterler için bir "sınırlama" (Filtre) getirmiş olduk. Bu sıralamayı Explorer’ımıza yazalım;
  1. Explorer ana menüsüden ("Deneme1") taramasını seçin ve "Edit" butonunu *****yın.
  2. "Filtre" sekmesini *****yın.
  3. "Filtre" kutusunun içine "(colA < colB ) and (colC < 40)" yazın. Ya da kolon B ve kolon C’ye yazılan formüllerin aynısını da yazabilirsiniz. "(CLOSE<mov(CLOSE,20,SIMPLE)) and (rsi(14)<40)". Yazdığınız bu formül şu anlama gelecektir: "Son kapanış fiyatı 20 günlük basit hareketli ortalamasının altında ve 14 günlük RSI göstergesinin değeri 40’tan küçük değerde olan verileri bul". Filtrede kullandığınız formül söz diziminin aynısını MetaStock Sistem Testi (System Tester) programında da kullanabilirsiniz. Hatta kendi geliştirdiğiniz göstergeyi burada kayıt ederseniz bu gösterge otomatik olarak "Indicatör Builder" fonksiyonunun da içine girecektir.
  4. "Explorer Editor" diyalog ekranından "Options"u seçin. Filtre kullanmak istediğinizi belirtmek için "Use Filter" butonunu işaretleyin. Filtre yazmış olsanız dahi eğer bu kutuyu işaretlemezseniz filtre kullanılmayacaktır. Daha sonra "OK" butonunu *****yın.
  5. Tekrar "OK"i *****yarak "Explorer Editor" ekranından çıkın.
  6. Program şimdi filtrenizi devreye alarak bir tarama yapacaktır. Bunun için "Explore" butonunu *****yın.
  7. MetaStock Taramayı başlatır. İşlem bittiğinde "Reports..." butonunu *****yarak hesaplama sonuçlarını görebilirsiniz.
  Not: Raporda yalnızca kapanış fiyatı 20 günlük basit hareketli ortalamasının (Simple) altında ve 14 günlük RSI değeri 40’ın altında olan veriler görüntülenecektir.


  Genel Değerlendirme ve Sonuç
  Explorer seçtiğiniz menkul değerleri için çok amaçlı, esnek ve çok güçlü olarak derin taramalar yapma imkanı tanımaktadır.
  Bir tarama, düzenlediğiniz tüm kolon ve/veya filtreleri kapsayacaktır. Aynı diyalog ekranından girilerek ayrı fonksiyonlar tek bir tarama olarak kombine edilebilir.
  Kolonlarda ve filtrede kullanılan formüller, Meta Stock Formül Diline uygun olarak yazılmalıdır.
  Kolonları referans olarak alan filtrelerde "Colon" kısaltması olarak "col" kullanılmalıdır. (Örn:colA).
  Bir taramanın sonuçları "Result Report" ekranında gösterilir. Her bir hisse senedi kolonlarda belirtilen kriter değerlerine göre sıralanarak gösterilebilir. Rapor ilk başta alfabetik olarak karşımıza gelmesine rağmen istendiğinde kolonlara *****narak kolonlardaki değerlere göre sıralanabilir.
  "Inspect" seçeneğiyle tercih edilen özel bir hisse senedi için bu kriterlerin zaman içerisinde göstermiş olduğu değişimi görmek de mümkündür.
  Aşağıdaki şekilde yukarıda anlatmış olduğumuz MetaStock Explorer tarama uygulamasını özetleyen ekran verilmiştir. Yapmış olduğumuz tarama sistemine ait bütün bilgiler özet olarak görüntülenmektedir. Bu notları yazıcıya veya bir dosyaya "print file" olarak gönderme imkanınız olduğu gibi ekranın içini *****yınca "CTRL+C" (veya farenin sağ tuşu ile copy) ile kopyalayıp office programlarına aktarabilme imkanınız da var.  MetaStock Uzman Danışman (Expert Advisor)'ın Anlatımı ve Uygulanışı


  Uzman danışman MetaStock’ un Power Tools’ larından biri olup, çok kullanışlı bir yardımcıdır. Bunun diğerlerin farkı ise şudur:
  Bir özet geçmek gerekirse:
  Bir sistemimiz var ve bunu kodladık.Elimizde yeterli miktarda fonksyonumuz var.
  1.Bu sistemin güvenilirliği için back test yapabiliriz.Bunu Sistem Testi (Enhanced System Tester) aracılığıyla yapabiliriz.
  2.Bu sisteme uyan herhangi bir menkul kıymet var mı?, şeklinde bir araştırma için Gezgin (The Explorer)’i kullanabiliriz.
  3.Artık sistemimizin iyi çalıştığını anladık.Şimdi yapmak istediğimiz MetaStock’ un seçilen menkul kıymet üzerinde canlı veri geldiği sürece bize sinyal üretmesi.
  Eğer yazılan bir sistemin anlık sinyal üretmesi isteniyorsa, Uzman Danışman kullanılmalıdır.
  Burada örnek olarak bir Uzman yazılacak ve nasıl kullanıldığı gösterilecektir.
  MetaStock Uzman Danışman’ı (Expert Advisor) Çağırma
  Tools menüsünden "Expert Advisor" seçilir. Aynı seçim standart toolbar üzerindeki kısa yol tuşundan da yapılabilir (Şapkalı adam).  Ekranın sağında ve altındaki butonlar ve işlevleri:
  Close : Aktif ekranı kapatmak;
  New : Yeni bir tarama oluşturmak;
  Edit : Mevcut olan bir tarama formülünü incelemek ve/veya düzeltmeler yapmak;
  Copy : Mevcut olan bir tarama formülünü aynen başka bir isim altında kaydedip düzeltmeler yapmak;
  Delete : Mevcut olan bir tarama formülünü silmek;
  Print : Varolan bir sistemi yazdırmak;
  Organizer : Mevcut olan tarama formüllerini programın silinmesi, bozulması vb olaylara karşı başka bir ortama aktarıp saklamak;
  Help : Yardım;
  Attach : Seçilen sistemi grafik üzerine ekler;
  Commentary : Seçilen sistemle ilgili yazılan bilgileri içerir.
  Burada NEW diyerek öncelikle yaptığımız sistemin adını (NAME) BORSAOKULU olarak girelim  Yukarıda ki menü de bulunan sekmeler şu anlama gelmektedir:
  Trends : Burada bulunan Bullish ve Bearish kısımlarına girilen kodlar sayesinde şu an da hangi trend de olduğumuzu anlayabiliriz. Örnek olması açısından grafiğe hazırda bulunan macd()’ yi eklersek aşağıdaki görüntü ortaya çıkar.  Commentary : Bu kısma yazılan yazılar uzman ile ilgili notları içerir.
  Highlights : Bu kısma yazılan kodlar ile grafikteki barları girilen koşul gerçekleştiğinde farklı renkte gösterebiliriz.
  Symbols : Bu kısma girilen kodlar ile örneğin al – sat sinyalleri üreten oklar yerleştirilebilir.
  Alert : Bu kısım ise yazılan kodun sağlandığı anda mesaj iletilmesini sağlar.
  Biz burada şimdilik sadece symbols kısmını kullanarak örnek bir sistem yazacağız:
  Symbols kısmına *****yarak oradan new sekmesine tıklıyoruz.
  İsim kısmına BORSAOKULU yazınız ve alttaki kod kısmına Cross(c,mov(c,26,s)) yazıyoruz.

  Graphic kısmını ise sinyalerin nerede yani grafiğin altındamı yoksa üst kısmındamı olması için ayarlıyoruz. Rengini ve büyüklüğünü seçiyoruz


  Buradan “Tamam” ‘ a *****ndıktan sonra artık al sinyalimiz oluştu.


  Son olarak grafiğimiz bu şekilde karşımıza çıkar.

  MetaStock Formül Dili
  Metastock programının, Metastock formülasyon diline dayalı “power tools” olarak adlandırılan birçok ileri düzeyde araçları bulunmaktadır. Bu özellikler size kendi teknik analizlerinizi uyarlamanızı mümkün kılmaktadır. Bu araçlar, Uzman Danışman ( Expert Advisor),Özel Gösterge (Indicator Builder), Sistem Testi (System Tester), ve Gezgin (The Explorer) dan oluşmaktadır ve Araçlar (Tools) menüsünden ulaşılabilir.
  Power Tools, Metastock programının yeteneklerini büyük ölçüde arttıran güçlü bir araçtır. Araç birçok öntanımlı fonksiyonları barındırmaktadır, fakat kullanıcıların kendi sistemlerini yazabilmeleri bu aracın değerini arttırmaktadır.
  Metastock formülasyon dili, çok sayıda sembolü hatırınızda tutmanız gereken bir dil değildir. Aksine Metastock programının sayısal değerler üretmesi için kullandığı küçük matematiksel fonksiyonlar topluluğundan oluşmaktadır.
  Yeni bir formül oluşturmak için Indicator Builder kullanılır. Bu araç kullanımı en kolay ve diğer araçlara temel teşkil eden bir araçtır. Tools->Indicator Builder menüsünden ulaşılabilir. Bu menüde karşınıza halihazırda varolan indikatörler gelecektir. Bu standart indikatörler kullanıcılar tarafından değiştirilemez. Özel indikatörler kullanıcı tarafından oluşturulabilir ve grafik üzerinde çizdirilebilir. Özel indikatör grafik üzerine çizdirildiği zaman Metastock programı indikatörde bulunan yazılan formulasyonu grafiğin her bir datası için hesaplayıp her değeri birbirine çizgi ile birleştirir.
  Formülasyonu oluşturan öğeler
  Metastock formülu bir veya birden fazla fonksiyon, operatör ve data dizilerinin mantıksal düzenlemesinden oluşmaktadır.
  Fonksiyon: Özel bir matematiksel hesaplama yaptırmaya yarayan bir komuttur. Kosinüs ve hareketli ortalama fonksiyonlara verilebilecek örneklerdir. Daha karmaşık fonksiyonlar da bulunmaktadır fakat hepsi bir ya da daha fazla değeri alıp bir dizi hesaplama yapmaktadır.
  Operatör: Operatörler temel olarak tek bir simge ile gösterilen fonksiyonların altkümesi olarak nitelendirilebilir. Fonksiyon kendisine verilen değerlere hesap yapmak için bunlardan yararlanır. Operatörlere örnek olarak toplama(+), çarpma(*) verilebilir.
  Data dizileri: Bir Metastock data dosyasında tarihe göre kronolojik olarak düzenlenmiş dizilerdir. Örnek olarak bir hisse senedinin kapanış fiyatları ve işlem hacimleri gösterilebilir.


  Formül Yazma
  Daha önceden gösterge yazmadıysanız, aşağıda ki basamakları inceleyiniz
  1. Araçlar (Tools) menusunden Gösterge yapıcısını (Indicator Builder)’ ı seçiniz.
  2. Açılan pencerede Yeni (New) butonuna basınız.
  3. Gösterge ismini Name kısmına yazınız.
  4. Name’ in altındaki Formula kısmına formülünüzü yazınız.
  5. Tamam (Ok)’ a *****yınız.
  6. Eğer hata mesajı alırsanız, ilk olarak yazım yanlışlarınızı kontrol ediniz ve gerekli düzeltmeleri yapınız. Program hata mesajında nerede yanlış yapıldığını gösterecektir.


  Gösterge Kullanımı
  Yazılan göstergeler bir kez yazıldıktan sonra programın üst kısmında bulunan quicklist denilen bölüme otomatik olarak aktarılır.  ÖRNEK INDIKATORUMUZ


  Displace Indicator Forward
  To displace an indicator forward, you use Ref(myInd,-p). The median and typical prices are built-in functions -- MP() is (H+L)/2 and typ() is (H+L+C)/3.


  For MP, use


  Period:= Input("What Period",1,250,10);
  Disp:= Input("Forward Displacement",0,250,10);
  EMA1:= Mov(MP(),Period,E);
  EMA2:= Mov(EMA1,Period,E);
  Difference:= EMA1 - EMA2;
  ZeroLagEMA:= EMA1 + Difference;
  Ref(ZeroLagEMA,-Disp)

  Formül Nasıl Yeniden Düzenlenir
  Eğer yazdığınız formül tam olarak sizin istediğinizi gerçekleştirmiyorsa, formülün yanlış olduğunu düşünüyorsanız ya da modifiye etmek isterseniz o zaman formülün yeniden düzenlenmesi (edit) gereklidir.
  Formülü Yeniden Yazmank için;
  1. Gösterge yapıcısını (Indicator Builder) açınız.
  2. İsmini Closing Price koyduğumuz göstergeye *****yınız.
  3. Düzenle (Edit) tuşuna *****yınız.


  Şunu söylemek gerekir ki kapanış fiyatı için “close” yazmak ile “Close” yazmak fark etmez. Bunun sebebi MetaStock kendi içerisinde çeşitli dönüşümler ile bunu büyük harfe çevirmektedir. Hatta uzun uzun yazmak yerine “c” ‘ de yazılabilinir. Aşağıda çeşitli data dizilerinin kısa yazılımları verilmiştir.  MetaStock’ da fonksiyonlar iç içe kullanılabildiği gibi fonksiyonların içinde if deyimleri de kullanılabilir.
  Bir yerden başka bir yere fonksiyon çağrısı yapılacaksa; formül çağrı fonksiyonu kullanılmalıdır.Örnek olarak, if(c> ref(c,-1), 1,0) bunu bir fonksiyon olarak kayıt ettik.Adı da fiyat değişimi olsun. Sonra bu fiyat değişimini başka bir fonksiyonda kullanmak istiyoruz. Yani fiyatlarda artış olduysa 5 periyotluk hareketli ortalama hesaplatmak istiyoruz, değişmiyorsa bir şey olmasın diyoruz. Bunu tek fonksiyonda yapabileceğimiz gibi ayrı iki fonksiyonda da yapabiliriz. Bunu fml fonksiyonu ile yaparız.
  Kullanımı : fml(“formül ismi”)
  İf(fml(“fiyat değişimi”) = 1, mov(C,5,S),0)
  Burada yapılan işlem şudur: Eğer bir önceki bara göre artış olduysa fiyat değişimi fonksiyonunun sonucu 1 olacaktır. İkinci yazdığımız fonksiyonda önce onu kontrol ettik. Şartımız 1 olduğunda yani bir önceki bara göre artış olduğunda 5 periyotluk hareketli ortalama bul, eğer artış olmadıysa sonuç 0 kalsın.


  Değişken Tanımlama
  Değişken tanımlama her programlama dilinde olduğu gibi bu dilde de çok faydalıdır. Tanımlama şu şekilde yapılmaktadır. Kullanmak istediğiniz isim sonra iki nokta üst üste hemen ardından eşittir ve sonra bu değişkeni eşitlemek istediğiniz veri girilmelidir.
  Örneğin;
  artış := if(O<C, 1,0)
  if kontrolu her bar için ayrı ayrı yapılacak ve bu değer doğruysa “artış” ‘ ın değişkeni 1 olacaktır. Koşul gerçekleşmediğinde ise “artış” değişkeninin değeri 0 olacaktır.
  Hatta fonksiyon içerisinde de kullanılabilir.
  Periyot := 10;
  Mov(C, Periyot, S)
  Periyotun değeri artık 10 olduğu için hareketli ortalama da bir problem olmayacaktır.MetaStock arka fonda periyot gördüğü yere 10 yazacaktır.
  Başka bir örnek daha;
  barUzunluğu:= H – L;
  Burada en yüksek fiyattan en düşük fiyatı çıkarırsak bize barın uzunluğunu verir.Diyelimki bir önceki barın uzunluğuyla şimdikini karşılaştırmak istiyoruz.
  Şöyle bir kod yazılabilir:
  Ref(barUzunlğu,-1) < barUzunluğu
  Bunun anlamı bir önceki barın uzunluğu bir sonrakinden kısa mı?.İf yazılmasa da programın otomatik olarak if deyimine çevirdiğini söylemiştik.O halde eğer şimdiki bar bir öncekinden daha uzun ise sonuç 1, değil ise sonuç 0 olacaktır. Tabiki bu kodu şu şekilde de yazabiliriz:
  Ref(H-L, -1) < (H-L)  MetaStock Sözlüğü
  System notes: Sistem ile ilgili yazılmak istenen notlar


  Enter long: Alım işlemi, Long=Alımda olma pozisyonunu açmak.


  Close long: Satım işlemi, Long=Alımda olma pozisyonunu kapamak.


  OPT1, OPT2: Bulunacak olan optimize değer (1,2)


  Range: Dağılım, bölge


  Current value: Cari değer


  Initial equity: Başlangıç portföy değeri


  Positions: Açılan/kapatılan pozisyon sayısı


  Entry trade price: İşlem giriş fiyatı


  Entry trade delay: İşlem giriş gecikmesi (ertelemesi)


  Exit trade price: İşlemden çıkış fiyatı


  Exit trade delay: İşlemden çıkış gecikmesi (ertelemesi)


  Entry commission: Giriş komisyonu


  Exit commission: Çıkış komisyonu


  Interest rate: Faiz oranı


  Margin requirement: Kredili işlem koşulları


  Total net profit: Toplam net kar


  Open position value: Açılan pozisyon değeri


  Percent gain/loss: % kar/zarar


  Annual percent gain/loss: Yıllık % kar/zarar


  Initial investment: Başlangıçtaki yatırım


  Interest earned: Faiz Kazancı


  Current position: Cari pozisyon


  Date position entered: Giriş tarihi


  Buy/Hold profit: Al/tut karı


  Days in test: Testteki gün sayısı


  Buy/Hold pct gain/loss: Al/tut’ların yüzde kar/zararı


  Annual B/H pct gain/loss: Yıllık al/tut’ların % kar/zararı


  Total closed trades: Toplam kapatılan işlemler


  Commissions paid: Komisyon ödemeleri


  Avg profit per trade: Yüzde olarak işlem başına kar ortalaması


  Avg Win/Avg Loss ratio: Ortalama Kazanç/Ortalama Zarar oranı


  Total long trades: Alım/satım işlemlerinin (Long olanlarının) toplamı


  Total short trades: Açığa yapılan alım/satım işlemlerinin (Short olanlarının) toplamı


  Winning long trades: Kazançlı alım/satım işlemleri


  Winning short trades: Kazançla sonuçlanan açığa yapılan alım/satım işlemleri


  Total winning trades: Kazançlı işlemlerin toplamı


  Total losing trades: Zararla sonuçlanan işlemlerin toplamı


  Amount of winning trades: Kazançlı işlemlerin miktarı


  Amount of losing trades: Zararla sonuçlanan işlem miktarı


  Average win: Ortalama kazanç


  Average loss: Ortalama kayıp


  Largest win: En büyük kazanç


  Largest loss: En büyük kayıp


  Average length of win: Kazancın ortalama süresi, kazançlı işlemlerde ortalama bekleme süresi


  Average length of loss: Kaybın ortalama süresi, zarar edilen işlemlerde ortalama bekleme süresi


  Longest winning trade: En uzun süren kazançlı işlem


  Longest losing trade: En uzun süren zararla sonuçlanan işlem


  Most consecutive wins: Ardarda gelen kazançlı işlemler


  Most consecutive losses: Ardarda gelen zarala sonuçlanan işlemler


  Total bars out: Pozisyon alınmayan toplam birim sayısı


  Average length out: Piyasanın dışında kalmanın ortalama süresi


  Longest out period: Pozisyon alınmayan en uzun periyod


  System close drawdown: Sistemin kapatarak en fazla zarar ettiği pozisyondaki (ilk yatırım miktarına göre) zarar tutarı. Yani sistemin kapanış sinyalini uygularak gerçekleşen en büyük zarar tutarı.


  Profit/Loss index: Kar/zarar indeksi


  System open drawdown: Sistemin çalışırken (yani aktif pozisyondayken) en fazla zarar ettiği pozisyondaki (ilk yatırım miktarına göre) zarar tutarı. Yani sistem aktif halde bulunurken gerçekleşen en büyük zarar tutarı, gerçekleşmediği için fiktif (sanal) ve/veya indikatif. Sistem kapat komutu vermediği halde korku ile kapatılsaydı edilecek maksimum zarar tutarı.


  Reward/Risk index: Getiri/risk indeksi


  Max open trade drawdown: Sistemin çalışırken (yani aktif pozisyondayken) en fazla zarar ettiği pozisyondaki (en son işlemin açılış fiyatına göre) zarar tutarı. Yani sistem aktif halde bulunurken gerçekleşen en büyük zarar tutarı, gerçekleşmediği için fiktif (sanal) ve/veya indikatif. Sistem kapat komutu vermediği halde korku ile kapatılsaydı edilecek maksimum zarar tutarı.


  Buy/Hold index: Al/tut indeksi


  Close commission: Satım komisyonu


  Bars in trade: İşlem yapılan birim sayısı


  Olduğu kadar olmadığı kader ..

 • #2
  Cevap: Metastock nedir ?

  hayırlı olsun yeni konumuz...

  iyi çalışmalar...
  Türkiye'nin en kaliteli borsa forumu.
  hisse yorum,hisse haber,hisse analiz,hisse temel analiz,hisse teknik analiz,parite yorum,dolar yorum,euro yorum,altın yorum,vob yorum,varant yorum.
  hisse net tahminleri ile borsa yorum ve haber borsa konusunda lider borsa forum sitesi.

  HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
  FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___

  HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

  Yorum Yap


  • #3
   Cevap: Metastock nedir ?

   Aslı totenkoph tarafından gönderilmiş Mesajı göster
   hayırlı olsun yeni konumuz...

   Iyi çalışmalar...

   eywallah saolasin .. Malum diğer sitemiz için hazirlamiştim ama asil yerimiz buraa
   Olduğu kadar olmadığı kader ..

   Yorum Yap


   • #4


    Aşağıdaki linkten ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz. Oluşan sayıya göre hazırlık yapılacaktır

    http://www.hisseanaliz.net/tanythma-...ml#post1639987
    Yorum Yap


    • #5
     s.a arkadaşlar foreks fx plus kullanıyorum matestokck tan mav üstel 5 / 9 ortalama nasıl eklerim foreks fx plus programına förmülü yazamısınız metastock
     BURADA YER ALAN YATIRIM BİLGİ ,YORUM VE TAVSİYELERİ YATIRIM DANIŞMANLIĞI KAPSAMINDA DEĞİLDİR.SAKIN SADECE BURADAKİ DERYA78 BİLGİLERİNE DAYANARAK ALIM VEYA SATIM YAPMAYINIZ .

     Yorum Yap


     • #6
      S.A. Arkadaşlar, Metastock u nereden indirebilirim?

      Yorum Yap

      Neler Oluyor

      Çöküş

      Şu anda 2 kullanıcı çevrimiçidir bunlardan 0 üye 2 ziyaretçidir.

      Şimdiye kadar aynı anda 3,938 kullanıcı 05-11-2020 tarihinde saat 02:40 içinde çevrimiçi oldu.

      Hazırlanıyor...
      X