Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

  (Yenileme) ÖTV ve KDV düzenlemesi yürürlükte
  Bakanlar Kurulu'nun kararıyla bazı eşyalarda yapılan ÖTV, konutta ise KDV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
  Bakanlar Kurulu'nun bazı eşyalarda ÖTV, konutta ise KDV düzenlemesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan konuya ilişkin Bakanlar Kurulu kararına göre, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) kanununa ekli (IV) sayılı listede yer alan ve klima, buzdolapları, derin dondurucular, gazla çalışan su ısıtıcıları, termosifonlar, çamaşır ve çamaşır kurutma makineleri, bulaşık makineleri, elektrik süpürgesi, gıda ve meyve presleri ile elektrikli küçük ev aletlerine uygulanan ÖTV'yi 30 Nisan'a kadar sıfırlandı. Ahşap ve plastik mobilyalar, koltuklar ve büro mobilyalarına uygulanan ÖTV oranı da 30 Nisan'a kadar yüzde 8 olarak tespit edildi.

  KDV'de düzenleme

  Yine Bakanlar Kurulu kararıyla, yapı ruhsatı 1 Ocak 2013 ile 31 Aralık 2016 arasında alınmış konut inşaat projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren yapılan konut inşaatı projelerinde; metrekare vergi değeri 500 TL - Bin TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8 (Katma Değer Vergisi) KDV uygulanması hüküm altına alındı. Bu kapsamda, metrekare vergi değeri bin TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak. Yapı ruhsatı 1 Ocak'tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri bin TL ile 2 bin TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8, 2 bin TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.
  "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

  Aliya İzzetbegoviç

  HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
  FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


  HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

 • #2
  Cevap: Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

  Ağbal: 2017 yilinda vergi artiş planimiz yok
  3.2.2017 10:58:01 ağbal: Ağbal: Aktif iş gücü programlari olmak üzere, istihdama büyük bir destek vereceğiz- aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:56:26 ağbal: 2017 yilinda ihracatin büyümeye net katkisi artacak-bloomberg ht


  3.2.2017 10:56:17 ağbal: 2017 yilinda talep iyileşecek ve yatirimda olumlu gelişmeler olacak -bloomberg ht


  3.2.2017 10:55:53 ağbal: 2016 yilinda uyguladiğimiz mali politikalar büyümeye katki sağlad - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:48:42 ağbal: Hükümet olarak ekonomi için gerekli tedbirleri arka arkaya aldik -bloomberg ht


  3.2.2017 10:48:16 ağbal: Vergi gelirlerini hiçbir zaman bütçe hedefinin üzerine çikarmadik- aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:39:51 ağbal: Büyümenin en az yüzde 2'si doğrudan kamudan gelecek - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:39:37 ağbal:para politikasi ile maliye politikasi uyumunu her zaman önemsiyoruz - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:36:13 ağbal: 2017 yilinda vergi artiş planimiz yok


  3.2.2017 10:25:36 ağbal:yilin 2. Yarisinda enflasyonun aşaği çekileceğini düşünüyoruz -bloomberg ht


  3.2.2017 10:24:45 ağbal: Enflasyonun yil sonunu % 8 olarak bitireceğini söyleyebiliriz - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:23:37 ağbal: Açiklanan önlemlerin bütçeye maliyeti 1 milyar tl civarinda - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:23:19 ağbal: Indirimlerle ekonomik hacimde bir artma meydana gelecek oradan vergi gelirleri bir miktar artabilir - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:22:53 ağbal: Mobilyada kdv'yi 3 ayliğina yüzde 18'den yüzde 8'e düşürdük - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:22:40 ağbal:2016 yilinda indirimli satiş iadeleriniz varsa, iade alinabilir - aa/bloomberg ht


  3.2.2017 10:22:21 ağbal: Açikladiğimiz önlemler; mobilya, beyaz eşya ve inşaat sektörlerinde bir canlilik hareketlenme getirecek -bloomberg ht


  3.2.2017 10:21:21 ağbal: Alinacak inşaat yapi ruhsatlari için düzenlemeleri yeniledik - aa/bloomberg ht
  "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

  Aliya İzzetbegoviç

  HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
  FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


  HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

  Yorum Yap


  • #3
   Cevap: Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

   Destek Menkul/Gözgör:(ÖTV')Kararın Enflasyon ve Büyümeye Olumlu Katkı Sağlarken, Beyaz Eşya Sektörü Hisselerini de Destekleyecek Nitelikte
   Beyaz eşya üreticilerin uzun süreden beri beklediği ÖTV indirimi bakanlar kurulu kararı sonrası gerçekleşti. Beyaz eşya ve elektrikli ev aletlerinde ÖTV oranı 30 Nisana kadar sıfırlandı. Mobilyalarda ise ÖTV oranı % 8 olarak belirlendi. Dayanıklı tüketim sektörünün yanı sıra konut satışlarında alınan damga vergisi oranı sıfıra düşürülürken, KDV vergisinde düzenlemeler getirildi. Beyaz eşya ürünlerinde ÖTV oranı % 6,7 olarak uygulandığını görüyoruz. ÖTV indirimleri enflasyon oranlarını azaltıcı etkide bulanabilecektir. Ancak, uygulamanın geçici olması enflasyon oranında yaşanan iyileşmenin kalıcı olmasına sınırlı katkı sağlayabilir. Aynı zamanda, bu tür uygulamaların hükümetin büyümeyi desteklemek adına maliye politikaları kullanmak için hazır olduğunu gösteriyor. Son büyüme rakamlarına baktığımızda da maliye politikalarının etkisiyle kamu harcamaları kalemi bir önceki çeyreğe göre yaklaşık % 23 artış göstermişti. Bu yüzden Uygulanan ÖTV ve KDV düzenlemeleri enflasyon ve büyümeye olumlu katkı yapmasını bekleyebiliriz. Benzer adımların diğer sektörlerde de gerçekleşmesi önemli olabilecektir. Borsa İstanbul tarafına baktığımızda ise karar beyaz eşya sektörü hisselerini destekleyecek nitelikte olabilir.


   Analiz Departmanı
   Destek Menkul Değerler A.Ş
   http://www.destekmenkul.com/

   ***Raporun Tamamı Ekteki Dosyada Bulunmaktadır***

   ***
   Yasal Uyarı

   Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmessi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
   "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

   Aliya İzzetbegoviç

   HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
   HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
   HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
   FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


   HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

   Yorum Yap


   • #4
    Cevap: Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

    KOBİ'lere ve gemicilere uygulanacak vergi indirimin detayları açıklandı


    Gemicilik sektörüne ve KOBİ'lere torba kanun ile getirilen vergi istisnası ve indirimlerinin ayrıntıları belirlendi


    11 Şubat 2017 Cumartesi, 16:46:16 Güncelleme: 16:47:37    • [*=center]

     [*=center]

     [*=center]

     [*=center]
     [*=center]
     [*=center]

    Gelir İdaresi Başkanlığ'ının "Kurumlar Vergi̇si̇ Genel Tebli̇ği̇nde Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Tebli̇ğ" Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

    Tebliğde, "Torba Kanun" olarak bilinen "Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"da yer alan Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemilerin işletilmesinden ve devrinden elde edilecek kazançlara ilişkin istisna uygulamalarının ayrıntılarına yer verildi.

    Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilecek gemilere ve yatlara ilişkin alım, satım, ipotek, tescil, kredi, gemi kira, zaman çarteri ve tüm navlun sözleşmeleri damga vergisine ve harçlara, bu işlemler nedeniyle alınacak paralar banka ve sigorta muameleleri vergisine ve fonlara tabi tutulmayacak. Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilen gemilerin, bu sicilden terkin edilerek başka bir sicile kaydedilmek üzere veya sair suretlerle devri halinde, bunların en az 6 ay süreyle Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı olarak işletilmiş olması şartı aranacak.

    Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı gemi ve yatların 27 Ocaktan itibaren bu sicilden terkin edilerek başka bir sicile kaydedilmek üzere veya başka suretlerle devrinden doğan kazançlar için de bu istisnadan yararlanılabilecek.

    Öte yandan, yurt dışından ithal edilerek Türk Uluslararası Gemi Siciline kaydedilen 3 bin DWT’nin (yolcu gemileri ile özel maksatlı, özel yapılı gemilerde ise 300 grostonun) üzerindeki gemilerin, bu sicilden terkin edilerek başka bir sicile kaydedilmek üzere veya sair suretlerle devrinden elde edilecek kazançların gelir ve kurumlar vergisinden istisna edilebilmesi için, en az 6 ay süreyle Türk Uluslararası Gemi Siciline kayıtlı olarak işletilmiş olmaları gerekecek.

    ÜRETİCİ KOBİLERİN BİRLEŞMESİNDE YÜZDE 25'E KADAR KURUMLAR VERGİSİ İNDİRİMİ

    Fslen üretim yapan KOBİ'lerin birleşmesi halinde, birleşme tarihinde sona eren hesap döneminde münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği kazançları ile bu kapsamda birleşilen kurumun 3 hesap döneminde münhasıran üretim faaliyetinden elde ettiği kazançlarına kurumlar vergisi oranı yüzde 75’e kadar indirimli uygulanacak. KOBİ niteliğinde olmayan kurumlarla gerçekleştirilen devirlerde söz konusu hükümlerden yararlanılması mümkün olmayacak.

    Diğer taraftan, üretim faaliyetleri dışında elde edilen kazançlar için kurumlar vergisi oranı indirimli uygulanmayacak.

    Bu indirim oranını, sektörler, iş kolları, üretim alanları, bölgeler, hesap dönemleri itibarıyla ya da orta ve yüksek teknolojili ürün üreten veya imalatçı ihracatçı kurumlar için ayrı ayrı veya birlikte farklılaştırmaya Bakanlar Kurulu, uygulamalara usul ve esasları belirlemeye Maliye Bakanlığı yetkili kılındı.

    Tebliğde ayrıca KOBİ tanımı da yeniden belirlenerek kurumlar vergisi indiriminin bu tanımlama çerçevesinde nasıl uygulanacağı örneklerle anlatıldı.    http://www.haberturk.com/ekonomi/is-...lari-aciklandi
    "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

    Aliya İzzetbegoviç

    HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
    HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
    HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
    FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


    HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

    Yorum Yap


    • #5
     Cevap: Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

     Özlü: KOBİ'lerimiz için 10,3 milyar lira faizsiz kredi hacmi oluşturacağız


     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,"KOBİ’lerimiz için 10,3 milyar lira faizsiz kredi hacmi oluşturmuş olacağız" dedi.


     11 Şubat 2017 Cumartesi, 14:36:39 Güncelleme: 14:47:20AA     • [*=center]

      [*=center]

      [*=center]

      [*=center]
      [*=center]
     Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Başbakan Binali Yıldırım'ın talimatıyla KOBİ'lere yönelik faizsiz kredi desteği uygulamasını 2017 yılında da devam ettirmeye karar verdiklerini belirterek, "Bu yıl, 2,5 milyar lira bütçeyle kredi faiz desteği uygulamasını yeniden başlatıyoruz. Mikro işletmelere öncelik vererek KOBİ’lere üst sınırı 50 bin lira olacak şekilde faizsiz kredi vereceğiz. Daha doğrusu, kredinin faizini işletmelerimiz yerine KOSGEB karşılayacak." dedi.
     Özlü, KOSGEB Merkez Bina'da KOSGEB Başkanı Recep Biçer ile KOBİ'lere yönelik faizsiz kredi uygulamasına ilişkin basın toplantısı düzenledi. Geçen yılın birçok açıdan Türkiye tarihinin en zor yıllarından biri olduğuna işaret eden Özlü, yaşanan gelişmelerin Türkiye'yi ve ekonomisini etkilediğini, hükümet olarak bunların en aza indirilmesi için yapısal reformları sürdürdüklerini anımsattı.
     Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Türkiye Varlık Fonu’na, Sınai Mülkiyet Kanunu’ndan teşvik sistemindeki revizyonlara kadar birçok önemli adımın 2016 yılında hayata geçtiğini hatırlatan Özlü, özellikle KOBİ’lerin kısa dönem ihtiyaçlarını gözeterek piyasayı canlandırmaya yönelik önemli adımlar at*****rını, bunlardan birinin de KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere 50 bin lira faizsiz kredi desteği sağladıklarını anlattı.


     KOBİ'lerin geçen yılki bu kredi faiz destek programına yoğun başvuruda bulunduklarını anımsatan Özlü, 249 bin işletmenin bu destekten yararlanabilmek için başvuruda bulunduğunu ancak bütçe imkanları dahilinde sadece 15 bini için destek kararı alabildiklerini, hak sahibi işletmelerin büyük çoğunluğunun kredi işlemlerini tamamladıklarını söyledi. Özlü, şöyle devam etti:
     "Destekten yararlanamayan çok sayıda işletme olmasına gönlümüz razı olmadı. Bu nedenle sayın Başbakan'ımızın da talimatıyla 2017 yılında bu desteği devam ettirmeye karar verdik. Bu yıl, 2,5 milyar lira bütçeyle kredi faiz desteği uygulamasını yeniden başlatıyoruz. Mikro işletmelere öncelik vererek KOBİ’lere üst sınırı 50 bin lira olacak şekilde faizsiz kredi vereceğiz. Daha doğrusu, kredinin faizini işletmelerimiz yerine KOSGEB karşılayacak. Bunun neticesinde, KOBİ’lerimize 10 milyar liranın üzerinde faizsiz kredi hacmi oluşturmuş olacağız. Bu da Türkiye ekonomisine çok ciddi bir ivme ve canlılık kazandıracaktır."
     "DOSTLARINIZDAN BİLE BU ŞARTLARDA BORÇ ALAMAZSINIZ"
     Bakan Özlü, 50 bin lira üst limitli bu kredinin faizsiz, ayrıca kredinin geri ödeme koşullarını da cazip tutarak ilk 12 ay ödemesiz, kalanı ise üçer aylık eşit taksitler halinde ödenebilecek toplam 36 ay vadeli bir kredi olacağını bildirdi. Özlü, "İlk bir yılı ödemesiz, 36 ay vadeli ve sıfır faizli kredi KOBİ’lerimize verilecek. İnanın, bu devirde en yakın akrabalarınızdan ve dostlarınızdan bile bu şartlarda borç alamazsınız." ifadelerini kullandı. Kredinin kefaletiyle ilgili de KOBİ’lere destek vereceklerini kaydeden Özlü, şöyle konuştu:


     "Bankalarla yapacağımız protokole Kredi Garanti Fonu AŞ ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği de taraf olacak. Protokol yapılan bankalar, teminat ve kefalet konusunda daha olumlu değerlendirme yapacaklar. Bir önceki programa başvuran ama destekten yararlanamayan yaklaşık 230 bin KOBİ’mizden gerekli şartları taşıyanlar bu destekten faydalanabilecek. Altını çizerek ifade ediyorum bu KOBİ’lerimizin tekrar başvuru yapmalarına gerek yok. Onların önceki başvuruları geçerli sayılacak. Ayrıca daha önce başvuru yapamayan özellikle mikro işletmelerimizin yeni başvuru yapmalarına da imkan sağlayacağız Başvuru yapan tüm işletmeler güvenlik soruşturmasından geçirilecek. Güvenlik soruşturmasında sorun çıkmayanları, çalışan sayısı ve Net Satış Hasılatı daha az olandan başlayarak sıralayacağız. Mikro işletmeler, yani yıllık net satış hasılatı 1 milyon liranın altında olan ve 10 kişiden az çalışan sayısı olan işletmeler destekten öncelikli olarak yararlanacaklar."
     Özlü, 14 Aralık 2015 tarihli Bakanlar Kurulu Kararı ile esnaf ve sanatkarlara kullandırılan 30 bin liralık faizsiz krediden yararlanan esnaf ve sanatkarların bu programdan yararlanamayacağını da bildirdi.
     BAŞVURULAR BAŞLADI
     Kredi uygulaması başvuruları için ekranı açan Özlü, başvuruların an itibarıyla başladığını ve 20 Şubat'a kadar "sifirfaiz2017.kosgeb.gov.tr" internet adresinden başvuruda bulunabileceklerini belirtti. KOBİ'lerden başvuru öncesinde KOSGEB veri tabanına kayıtlı olma şartı aramadıklarına işaret eden Özlü, "Desteğe hak kazanan KOBİ’lerin, kredi kullanımından önce KOSGEB veri tabanına kayıt olmaları ve onaylı KOBİ Bilgi Beyannamelerini oluşturmaları gerekecektir. İnşallah 27 Şubat 2017 tarihinden itibaren kredi faiz desteğine hak kazanan işletmelerimiz belli olmaya başlayacak. Hak kazanan işletmelerimize SMS ve bilgilendirme e-postası göndereceğiz.Bu aşamadan sonra belirlenen işletmeler bankalara başvurarak kredi işlemlerini başlatabileceklerdir.


     Akbank, Denizbank, QNB Finansbank, Garanti Bankası, Halkbank, İş Bankası, Vakıflar Bankası, Yapı ve Kredi Bankası ile Ziraat Bankası ile protokol yaptık." açıklamalarında bulundu. Özlü, bu krediden daha önce yararlanamayan finans ve sigorta sektörünün de kapsama alınması için Bakanlar Kurulu kararı çıkarılacağını ve bu sektörlerin de uygulamadan yararlanabileceklerini bildirdi. AK Parti döneminde KOSGEB'in desteklerinin önemli oranda arttığını vurgulayan Özlü, "Bu yılki bütçemiz 2,5 milyar liradır. 2002'den bugüne kadar yaklaşık 6 milyar liralık destek sağlamış oluyoruz." dedi.
     Özlü, şartları sağlayan ve daha önceden başvuru yapanları değerlendirmeye alacaklarını ifade ederek, "Yaklaşık piyasaya 10,3 milyar liralık bir kredi girecek ve yaklaşık 206-207 bin civarında küçük işletmeci faydalanacak. Buradaki şartımız mikro işletmeci olması. lütfen ihtiyacı olanlar başvursunlar, daha önceki başvurularda ihtiyacı olmayanların da başvurduğu bilgisi ulaştı. Bu krediyi şartları sağlayanlara kullandıracağız." ifadelerini kullandı. Bakan Özlü, ayrıca illere kontenjan verileceğini, adil bir şekilde tüm illerdeki mikro işletmecilerin bu imkandan faydalanmalarını sağlayacaklarını söyledi.
     "REFERANDUM SONUÇLARI DA 'EVET' ÇIKACAK"
     Bu uygulamayla KOBİ’lerin işletmelerini büyüteceklerine, geliştireceklerine, daha iyi bir pozisyona taşıyacaklarına yönelik inancını dile getiren Özlü, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Esnaf, KOBİ’lerimiz, sanayicilerimiz rahat olsunlar 2017 yılı 2016’ya göre çok daha iyi, güzel, başarılı bir yıl olacak. Biz de Hükümet olarak, KOSGEB olarak, onların her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Allah’ın izniyle, milletimizin takdiriyle, referandum sonuçları da 'evet' çıkacak. Milletimizin 'evet' kararı, ülkemize ve özellikle ekonomimiz büyük güç katacak."

     KOSGEB Başkanı Biçer de KOBİ'lerin ihtiyaçları kadar krediye başvurmalarını, bunun bir kredi olduğunu, hibe olmadığını ve faizini devletin ödediğini unutmamaları gerektiğini söyledi. Bankalarla bire bir yap*****rı görüşmelerde de ifade ettikleri gibi KOBİ'lere teminat ve kefalet kolaylığı sağlanmasını isteyen Biçer, Türkiye'deki yaklaşık 400 milyon liralık KOBİ kredisinin 100 milyon lirasının mikro KOBİ'lerin olduğunu, bu bağlamda toplam tutarı dikkate alındığında uygulamanın öneminin görülebileceğini kaydetti.

     http://www.haberturk.com/ekonomi/is-...-olusturacagiz
     "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

     Aliya İzzetbegoviç

     HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
     HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
     HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
     FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


     HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

     Yorum Yap


     • #6
      Cevap: Vergi düzenlemeleri,vergi teşvikleri,indirimler artişlar

      Şimşek: Trafik sigortasında yeni model için çalışıyoruz
      NTV internet sitesinde yayınlanan habere göre;Başbakan Yardımcısı Şimşek, NTV yayınında soruları yanıtladı. "Durum hissedildiği kadar kötü değil, öngördüğümüz kadar da güçlü değil" diyen Şimşek, referandum sonrası canlanmanın başlayacağını belirtti. Otomatik BES'te cayma hakkını kullananların yüzde 26 olduğunu açıklayan Şimşek, trafik sigortasında yeni model üzerinde çalış*****rını kaydetti.

      Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, NTV yayınında ekonomi gündemine ilişkin soruları yanıtladı.
      Trafik sigortasında yeni model üzerinde çalış*****rını açıklayan Şimşek şunları söyledi: "Sistemin şöyle bir eksikliği var, trafik sigortası zorunlu bir sigorta. Sizin karşı tarafa vereceğiniz zararı karşılamak için düzenlenmiş. Dolayısıyla arabadan çok aslında şoförün sigortalandırılması lazım. Arabanın sigortası var, deneyimsiz şoföre al sür diyorsunuz. Primleri yükselten bu tür faktörler var. Hazine'ye söyledim çalışıyorlar. İngiltere'de sürücünün sigortalandığı bir sistem. Sadece taşıt değil sürücünün de risklerini göze alan sistem. Bu muhtemelen kaza ve zarar sayısını azaltır, primleri aşağı çeker."
      "DURUM HİSSEDİLDİĞİ KADAR KÖTÜ DEĞİL"
      Şimşek, Türkiye'nin ilk 1,5 aydaki ekonomik performansıyla ilgili şunları söyledi: "Veriler ılımlı büyümeye işaret ediyor. Liranın değer kaybı ihracata yansımaya başladı. Bir miktar belirsizlik devam ettiği için yatırımlarda henüz güçlenme yok. Nisandan sonra yatırımlarda güçlenme başlar diye öngörüyoruz. İç tüketime gelince işaretler çok kötü değil. Ocak ayında vergi gelirlerine bakınca iç talebin ılımlı büyümeye devam ettiğini gösteriyor. Durum hissedildiği kadar kötü değil, öngördüğümüz kadar da güçlü değil. Ilımlı büyümenin devam ediyor olması olumlu. Referandum belirsizliği kalktıktan sonra canlanma başlayacak."
      İşsizlikteki artışı değerlendiren Başbakan Yardımcısı "İşsizlik önemli bir sorun. Tam bir seferberlik başlatıldı. Hükümet olarak yeni istihdamda bütün yükleri biz üstlendik. Ciddi teşvikler sunuyoruz. Yatırımların canlanması lazım.. Ocak ayında ihracattaki artışı devam ettirebilirsek ilave yatırım talebi doğacak. Eğer sözler yerine getirilirse isihdamda çok güçlü artış olacak" dedi.
      "REFERANDUM SONRASI EKONOMİ HIZLI TOPARLANABİLİR"
      Mevcut verilerin ılımlı büyümeye işaret ettiğini kaydeden Şimşek, "Muhtemelen Türkiye teknik anlamda resesyona girmemiş olacak. Büyüme arzuladığımız düzeyde güçlü değil. Referandumun hemen ardından güçlü bir reform seferberliği ile ekonomi hızlı toparlanabilir. Çünkü temelde ciddi sorun yok" diye konuştu.
      "CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ EKONOMİYİ OLUMLU ETKİLER"
      Bakan Şimşek, Cumhurbaşkanlığı sisteminin ekonomiyi olumlu etkileyebileceğini belirterek şöyle devam etti: "Referandumdan evet çıkmazsa iki başlılık ileride büyük sıkıntılar yaratır. Türkiye bir hükümet krizi artık yaşamayacak. Millet doğrudan hükümeti seçecek. Beş yıl seçilmiş cumhurbaşkanı ekibiyle birlikte verdiği sözlerle reformlarla ülkenin önünü açabilecek. Meclis denetim görevini yapacak. Yasama da tamamen Meclis'in tekelinde olacak. Hem reform görünümü, hem öngörülebilirlik açısından bakılınca yeni sistem daha güçlü büyümeyi destekler."
      "REFORMLARLA TÜRKİYE'YE FON AKIŞI OLUR"
      Dolardaki seyri yorumlayan Şimşek şunları söyledi: "Merkez Bankası'nın faiz artışı kurda etkili oldu. Küresel yatırımcılar ocak ayında Türkiye'ye net bazda para koydu. Bu iki faktör etkiledi. Türkiye tekrar yüksek büyüme patikasına oturacaksa referandum belirsizliğinden sonra yatırımların güçlü artacağı, ihracatın güçleneceği resme bakınca daha dengeli bir büyümeden bahsediyorsunuz. Türkiye fon akışı olur, Fed faiz artırsa da olur. Önemli olan referandumu güçlü bir şekilde aradan çıkarmamız ve tekrar hızlı bir şekilde reformlar yapmak. Piyasalar şimdi öngörülebilirliğin artmasını, yatırımların hızlanmasını fiyatlayabilir."
      "OTOMATİK BES'TEN ÇIKANLARIN ORANI YÜZDE 26"
      Otomatik BES'teki son rakamları açıklayan Şimşek, "12 Şubat itibariyle 980 bin katılımcı var. Toplanan 98 milyon lira civarında. Cayma hakkını kullananların oranı yüzde 26. Oldukça yüksek rakam. Otomatik BES'e haksız ve olumsuz bir kampanya hissediyorum. Varlık fonu ile ilişkilendirilmek isteniyor. Böyle bir şey gündemde değil" dedi.
      "DÖVİZDE İLAVE AÇIK POZİSYONA İZİN VERMEYECEĞİZ"
      Reel sektörde çok ciddi bir döviz açığı pozisyonu olduğunu kaydeden Şimşek, "Bundan sonra bazı koşullar çerçevesinde buna ilave yeni açık pozisyonuna izin vermeyeceğiz. Ciddi bir döviz borcunuz varsa, açık pozisyona bakacağız izin vermeyeceğiz. Ancak şirketin ciddi döviz geliri varsa sorun olmayacak" diye konuştu.
      "FED'İN FAİZ ARTIŞI BU YIL HIZLANIR"
      Fed'in faiz artışı tartışmalarına değinen Şimşek, "Faiz artışı bu yıl muhtemelen hızlanır. Piyasalar en azından martta bir artış öngörmüyor, düşük olasılık atfediyorlar. ABD'de enflasyon son yılların en yüksek düzeyine çıktı, işsizlik oldukça düşük. Faiz artışının olasılığı yükselmiş durumda, muhtemelen hızlanabilir diye genel bir kanı var. 2015 ve 2016'da 25 baz puanlık artış vardı. Beklentiler bu yıl faiz artışının dozunun yüüksek olacağı şeklinde" dedi.

      Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

      http://www.ntv.com.tr/ekonomi/mehmet...tkm4QUBUajm6EQ
      "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

      Aliya İzzetbegoviç

      HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
      HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
      HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
      FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


      HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

      Yorum Yap

      Neler Oluyor

      Çöküş

      Şu anda 1 çevrimiçi kullanıcı var. bunlardan 0 üye 1 ziyaretçidir.

      Şimdiye kadar aynı anda 3,938 kullanıcı 05-11-2020 tarihinde saat 02:40 içinde çevrimiçi oldu.

      Hazırlanıyor...
      X