Duyuru

Çöküş
Henüz duyuru yok

Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

Çöküş
X
 
 • Filtrele
 • Zaman
 • Göster
Hepsini Sil
yeni mesajlar

 • Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

  Antalya turizminin kaybı 2,5 milyon turisti aştı-turizmdatabank
  turizmdatabank internet sitesinde yayınlanan habere göre; Turizmdatabank'ın Antalya turizm istatistiklerinden derlediği verilere göre 2016 yılbaşından bu yana kente gelen ziyaretçi sayısı 5,3 milyon kişiden 2,7 milyon kişiye düştü.

  Öte yandan temmuz ayının 20 günlük döneminde 580 bin turist kaybeden Antalya turizminin, 7 aylık zararı da 2,5 milyonu geçti.

  Antalya'ya gelen turist sayısı bulgularına göre, 2014 yılı 7 aylık dönemde 5,7 milyon olan toplan girişler, 2015'te 5,2 milyona ve 2016'da da yüzde 47 düşüşle 2,7 milyona indi.


  Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

  http://www.turizmdatabank.com/haber/...-kaybi-buyuyor
  "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

  Aliya İzzetbegoviç

  HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
  FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


  HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

 • #2
  Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

  Yurtdışı turlarda iptal var acenteler esneklik istiyor- Dünya
  Yeşil ve gri pasaportu olanlar ile tüm kamu personelinin yurtdışı çıkışlarına getirilen tedbir nedeniyle acentelere gelen iptaller yüzde 15'i aştı. Tur şirketleri, havayolu ve otellerden rezervasyon değişiklikleriyle ilgili esneklikler istiyor.

  Darbe girişiminin ardından TSK ve tüm kamu kurumlarında başlatılan soruşturmalar nedeniyle gri ve yeşil pasaportlular ile kamu personelinin yurtdışına çıkışlarına tedbir konması ve idari izinlerin iptal edilmesi, turizm acentelerini zora soktu. Son 3 günde çoğu yurtdışı olmak üzere binlerce tur iptal edildi. İptallerin yüzde 15'i geçtiği öğrenildi. İptallerin ardından tüketicilerin mağdur olmamasını isteyen tur şirketleri harekete geçti. Alınan olağanüstü tedbirlerin ardından tur şirketleri, durumdan etkilenen vatandaşların turlarını hiçbir bedel almadan ileri bir tarihe erteliyor. Tur ücretinin iadesi ise şimdilik gündemde yok.

  Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Seyehat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, yurtdışına çıkışlarda önceki günden bu yana sıkıntılar yaşandığına dikkat çekti. Çok sayıda kişinin tedbirler gereği seyehatlerini iptal etmek zorunda kaldığını dile getiren Gürcün, tüketicilerin elinde olmadan gerçekleşen bu sorunlar nedeniyle tur şirketlerinin müşterilerini mağdur etmek istemediklerini dile getirdi. Tur iptallerinde iade konusunda, tur şirketlerinin kontrolü olmayan nedenlerden ötürü iade yapılmasının güç olduğunu söyleyen Gürcün, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anlaşmalar gereği son dakika iptallerde tur şirketlerine havayolu ve otel gibi tedarikçiler ödeme yapmıyor. Mesela havayolu şirketleri en az 15 gün önce bilet değişikliğini yapıyor. Biz de konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı'yla görüşmeler halindeyiz. Tüketicinin mağdur olmaması için havayolu ve diğer tedarikçilerden kurallarını esnetmeleri için baskı yapılmasını istedik. Böylece tüketicinin zararı oluşursa bir kısmını telafi edebiliriz."

  'Kurumlarından belge almaları yeterli'

  Prontotour Yönetim Kurulu Başkkanı Ali Onaran da gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunurken, yaklaşık 3 milyon kamu personelinin bulunduğunu, aileleriyle beraber 10 milyon kişinin alınan tedbirlerin doğrudan ya da dolaylı olarak kapsamına girdiğini söyledi. Bu haliyle durumun ciddi olduğunu ve tedbirlerin uzun sürmemesini arzu ettiklerini belirten Onaran, kendilerinin ve genel olarak sektörün şu an aldığı önlemin, tedbirlerin etkilediği müşterilerin turlarını istedikleri bir tarihe koşulsuz erteleme hakkı verilmesi olduğunu kaydetti. Sadece paket turların değil, otel ve uçak rezervasyonlarının da etkilendiğini hatırlatan Onaran, "Yani memleketine gitmek isteyen de gidemiyor. Tabs bu tedbirleri suistimal etmek isteyenler de olabilir. Dolayısıyla, turunu iptal ettirmek isteyenlerden sadece çalış*****rı kurumlarıyla ilgili bir belge istiyoruz. Çünkü havayolu şirketleri de bizden bunu istiyor" diye konuştu.

  Kongre ve fuarlar şimdilik etkilenmedi

  Yaşanan gelişmeler 2 yıldır 'dayak yiyen' turizm sektörüne bir darbe daha indirirken, fuar ve kongre turizmi için şimdilik sıkıntı yok. Bunun nedeni ise kongre ve fuar sezonunun eylülün ikinci yarısından itibaren başlayacak olması. TÜ- YAP Fuarcılık Genel Müdürü İlhan Ersözlü, şu ana kadar iptal edilen bir fuar ve kongre olmadığını, sezon başladığında mevcut konjomktüre göre gelişmelerin takip edileceğini söyledi. Fuar ve kongrelerin satışlarının 1 yıl önceden yapıldığını hatırlatan Ersözlü, "Kongre ve fuar katılımcıları klasik turistten biraz daha farklı. Yani daha profesyonel ve daha sağduyulu. İptal konusunda daha temkinli yaklaşırlar. Bu nedenle şu an izlemedeler. Fuar takvimi canlandığındaki duruma göre hareket edeceklerdir" ifadelerini kullandı.

  Öte yandan, kültür sanat dünyasında da etkinlik iptalleri devam ediyor. Son olarak İKSV, İstanbul Caz Festivali kapsamındaki konserlerden 22 Temmuz'a kadar olanlarını ileri bir tarihe erteledi. 22 Temmuz'dan sonraki konserler ise şu an için programdaki gibi devam edecek.

  Yurtdışına çıkış yapacaklaar 4 saat öncesinde havalimanında olmalı

  â–º Gri hizmet pasaportu olan kişiler, yurtdışında çıkış yapmalarına neden olan görevlendirmeyle ilgili 15 Temmuz'dan sonra düzenlenmiş ıslak imzalı muvaff akiyet belgesi alması gerekiyor.

  â–º Yeşil pasaportlu kişilerin çalış*****rı kurumdan 15 Temmuz'dan sonra düzenlenmiş ıslak imzalı muvaff akiyet belgesi alması gerekiyor.

  â–º Diğer çalışan tüm kamu personelinin pasaportla yurtdışına çıkışı için çalış*****rı kurumdan 15 Temmuz'dan sonra düzenlenmiş muvaff akiyet belgesi almasıgerekiyor.

  â–º Yeşil pasaport sahibi çocuklar, ilgili pasaportu alma hakkını hangi ebeveyni üzerinden elde ettiyse o ebeveynin kurumdan yazı alması gerekiyor. Yine yeşil pasaport alma hakkını eşi üzerinden sağlayan kişilerden eşlerinin kurumundan 15 Temmuz'dan sonra düzenlenmiş muvaff akiyet belgesi almaları gerekiyor.

  â–º Yeşil ve gri pasaportu bulunan emekliler, havalimanındaki kontrol sonrası yurtdışı çıkışlarını gerçekleştirebiliyor. Yanında hiçbir evrak getirmeleri geerekli değil.

  â–º Hiçbir memurun kimlikle çıkışın yeterli olduğu ülkelere geçişine izin verilmeyecek. (KKTC ve Gürcistan)

  â–º Havalimanlarında ekstra alınan bu önlemler nedeniyle yoğunluktan etkilenmek istemeyen yurtdışına çıkış yapacak vatandaşların işlemlerini sağlıklı yürütebilmesi için 4 saat öncesinden havalimanına gelmeleri gerekiyor.

  Air Canada Toronto'ya direkt uçuşlarıyla ABD için alternatif oluşturuyor
  ABD, Türkiye'ye uçuş yasağını dün itibariyle kaldırsa da, bu ülkeye uçuşlarda iptaller devam ediyor. Kuzey Amerika'dan Türkiye'ye direkt sefer düzenleyen tek Kanadalı ve Kuzey Amerikalı havayolu şirketi Air Canada, her gün gerçekleştirdiği İstanbul-Toronto direkt seferlerine ara vermeden devam ettiğini açıkladı. Şirketten yapılan açıklamada, "Air Canada, Türkiye'den ABD'ye gitmek isteyen yolcular için de Toronto üzerinden en kısa bağlantılarla ABD'ye alternatif ulaşım imkanı sunuyor" denildi.

  Konya'ya uçuşlar iptal

  İstanbul'daki havalimanlarında uçuşlar normal seviyesine döönerken, yurtiçi uçuşlarda sadece Konya uçuşlarının karşılıklı olarak dün iptal edildiği, bugün de iptallerin devam ettiği görüldü. Sadece AnadoluJet'in bugünkü iki seferinde iptal görünmüyor.
  "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

  Aliya İzzetbegoviç

  HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
  HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
  FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


  HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

  Yorum Yap


  • #3
   Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

   Antalya'da istihdam nisan itibariyle son bir yıllık dönemde 52 bin kişi azaldı -TEPAV
   Antalya'da çalışan sigortalı ücretli sayısı Nisan 2016 itibariyle son bir yıl içinde yüzde 9,4 oranında, 51 bin 981 kişi azalarak 502 bin 238'e indi.

   TEPAV İstihdam İzleme Bülteni'nin 52. sayısı yayımlandı. Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu verileri kullanılarak hazırlanan bültene göre, Nisan 2016'da sigortalı ücretli çalışan sayısı Nisan 2015'e göre yüzde 2,8'lik artışla 14 milyon 70 bin oldu. Bir yıl içinde sigortalı ücretli çalışan sayısında 389 bin kişi arttı.

   Türkiye toplamındaki bu artışa karşılık Antalya istihdamı geriledi. Antalya'nın yanı sıra Muğla, Mardin, Malatya ve Bolu'daki gerilemeler dikkat çekti. Muğla'nın sigortalı ücretli çalışan sayısı anılan dönemde yüzde 1, 3 oranında azalarak 190 bin 197'ye, Mardin'in yüzde 3,3 oranında azalarak 58 bin 607'ye, Malatya'nın yüzde 2,1 oranında azalarak 90 bin 679'a ve Bolu'nun yüzde 2,5 oranında azalarak 55 bin 396'ya geriledi.   En çok artış İstanbul'da...

   Sigortalı ücretli çalışan sayısının en fazla arttığı 5 il ise İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Mersin oldu. Bu sayı İstanbul'da 91 bin kişi artarak 4 milyon 99 bine, Ankara'da 89 bin artarak bir milyon 304 bine, Bursa'da 21 bin artarak 656 bine, İzmir'de 21 bin artarak 863 bine ve Mersin'de 14 bin artarak 237 bine yükseldi.
   "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

   Aliya İzzetbegoviç

   HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
   HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
   HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
   FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


   HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

   Yorum Yap


   • #4
    Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

    Ingiliz turizm şirketi thomas cook: Türkiye halen çok önemli bir destinasyon- bloomberg ht
    "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

    Aliya İzzetbegoviç

    HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
    HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
    HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
    FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


    HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

    Yorum Yap


    • #5
     Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

     Yenileme) Türkiye'ye Gelen Yabancı Ziyaretçi Sayısı Haziran ayında % 41 azaldı- K.Turizm Bakanlığı
     Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre; Türkiye'ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı 2016 yılı Haziran ayında geçen yıla göre % 41 azalarak 2 milyon 438 bin oldu.

     Kültür ve Turizm Bakanlığı açıklaması söyle:

     " 2016 yılı Haziran ayında Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre % 40,86 azalış gösterdi.
     Emniyet Genel Müdürlüğü'nden alınan geçici verilere göre; 2016 yılı Haziran ayında Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı ayına göre %40,86'lik bir azalışla 2 438 293 olmuştur.

     Haziran ayında Ülkemize gelen 2 438 293 yabancı ziyaretçinin 104 038'i (%4,27) günübirlikçidir.

     Haziran ayında Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yap*****rı sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında ilk 5 il aşağıdaki şekilde gerçekleşti:

     1- İSTANBUL %29,03 (707 949 )
     2- ANTALYA %28,77 (701 580)
     3- MUĞLA %10,62 (259 004)
     4- EDİRNE %9,46 (230 676)
     5- ARTVİN %8,26 (201 377)

     2016 yılı Ocak-Haziran döneminde Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %27,89 azalış olmuştur.
     2016 yılı Ocak-Haziran döneminde Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısı geçen yılın aynı dönemine göre %27,89 azalış göstererek 10 740 226 olmuştur.
     2016 yılı Ocak-Haziran döneminde Ülkemize gelen 10 740 226 yabancı ziyaretçinin 275 633 'ü (%2,57) günübirlikçidir.
     Ocak-Haziran döneminde Ülkemize gelen yabancı ziyaretçilerin en çok giriş yap*****rı sınır kapılarının bağlı olduğu iller sıralamasında ilk 5 il aşağıdaki şekilde gerçekleşti:
     1- İSTANBUL %41,42 (4 448 448)
     2- ANTALYA %19,59 (2 104 258)
     3- EDİRNE %10,87 (1 167 836)
     4- ARTVİN %9,99 (1 073 290)
     5- MUĞLA %5,34 (573 500)
     "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

     Aliya İzzetbegoviç

     HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
     HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
     HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
     FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


     HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

     Yorum Yap


     • #6
      Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

      (Yenileme) Turizm geliri yılın 2.çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre %35,6 azaldı
      Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı 2.Çeyrek Turizm İstatistikleri
      sonuçlarını yayınladı.

      TÜİK'in konuya ilişkin haber bülteni aşağıda bulunuyor:

      "Turizm geliri geçen yılın aynı çeyreğine göre %35,6 azaldı

      Turizm geliri Nisan, Mayıs ve Haziran aylarından oluşan II. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %35,6 azalarak 4 milyar 981 milyon 318 bin $ oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %77,1'i yabancı ziyaretçilerden, %22,9'u ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

      Ziyaretçiler, seyahatlerini kişisel veya paket tur ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 4 milyar 73 milyon 3 bin $'ını kişisel harcamalar, 908 milyon 315 bin $'ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

      Ziyaretçilerin kişi başı ortalama harcaması 665 $ oldu

      Bu çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 602 $, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 973 $ oldu.

      Ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre %30,3 azaldı

      Ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2016 yılı II. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %30,3 azalarak 7 milyon 495 bin 35 kişi oldu. Bunların %84,5'ini (6 milyon 330 bin 571 kişi) yabancılar, %15,5'ini (1 milyon 164 bin 464 kişi) ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

      Turizm gideri geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,1 azaldı

      Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre %2,1 azalarak 1 milyar 509 milyon 693 bin $ oldu. Bunun 1 milyar 170 milyon 772 bin $'ını kişisel, 338 milyon 920 bin $'ını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

      Yurt dışını ziyaret eden vatandaşlar 2015 yılı II. çeyreğine göre %17,3 azaldı

      Bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %17,3 azalarak 2 milyon 35 bin 818 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 742 $ olarak gerçekleşti. "
      "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

      Aliya İzzetbegoviç

      HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
      HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
      HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
      FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


      HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

      Yorum Yap


      • #7
       Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

       Temmuz ayında İstanbul'a gelen yabancı sayısı geçen yıla göre % 34.0 azaldı
       İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan verilere göre,
       2016 yılının Temmuz ayındaki gelişler ise 2015 yılının Temmuz ayındaki gelişlere
       göre % 34.0, . 2016 yılı Ocak-Temmuz aylarında İstanbul'a gelen yabancı
       sayısında geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında % 24.2 düşüş olduğu
       görülüyor

       2015 yılının Temmuz ayında 1 milyon 400 bin olan gelen yabancı sayısı bu yılın
       aynı ayında 925 bine . Ocak-Temmuz döneminde ise 7 milyon 81 binden 5 milyon
       366 bine di.

       İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü'nün verdiği bilgiler şöyle:

       Atatürk ve Sabiha Gökçen Havalimanları ile Haydarpaşa, Pendik, Zeytinburnu ve Karaköy limanlarından alınan verilere göre; 2016 yılı ocak-temmuz aylarında İstanbul'a gelen yabancı sayısını geçen yıl ile karşılaştırdığımızda %24 azalmış olduğunu görmekteyiz.

       Temmuz ayı gelen yabancı sayısı 2015 temmuz ayına göre %34 daha azdır.

       Ocak-temmuz aylarında gelen ziyaretçi sayılarını son beş yıl olarak değerlendirdiğimizde şehrimize bu yıl ilk defa, bir önceki yıla göre daha az yabancı ziyaretçi geldiğini görmekteyiz.

       Geçen yılın ocak-temmuz ayına göre havayolu ile geliş %21,7, denizyolu ile geliş %85,1 azalmıştır.

       2016 yılı ocak - temmuz aylarında 5.366.144 yabancı ziyaretçi gelmiş olup, Karaköy limanından günübirlik ziyaretçi olarak 19.584 kişi gelmiştir.

       2016 yılı ilk yedi ayında İstanbul'a gelen yabancıların toplamdaki yüzdeleri şöyle:
       Almanlar:%11.1, İranlılar:%7.3, İngilizler:%4.3, Fransızlar:%4.2, Suudi Arabistanlılar:%4.2, Amerikalılar:%4.0, Ukraynalılar:%3.2, Hollandalılar:%3.1, Ruslar:%2.9, Iraklılar:%2.4, İtalyanlar:%1.9, Azerbeycanlılar:%1.90, Çinliler:%1.7, Kuveytliler:%1.6, Cezayirliler:%1.6, Diğer ülkeler: 44,5
       "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

       Aliya İzzetbegoviç

       HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
       HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
       HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
       FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


       HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

       Yorum Yap


       • #8


        Aşağıdaki linkten ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz. Oluşan sayıya göre hazırlık yapılacaktır

        http://www.hisseanaliz.net/tanythma-...ml#post1639987
        Yorum Yap


        • #9
         Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

         POYD/Duran:"Yaz ayında Rus turist rakamı 2 milyon 500 bin olacak"
         Antalya'ya ocak ayında gelen turist sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 azalırken, Rus turistler aynı döneme göre yüzde 570'lik bir artış gösterdi. Ocak ayında Antalya'ya gelen turistlerde Almanya ilk sırada yer almasına rağmen 2016 yılına göre yüzde 52'lik bir azalma yaşadı.
         2016 yılını yüzde 43'lük düşüşle kapatan Antalya, ocak ayını da yüzde 8'lik azalma ile tamamladı. Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği verilerine göre, Ocak ayı itibariyle Antalya Havalimanına gelen turist sayısı 87 bin 310 olurken, bu rakam geçen sene 95 bin 148'di. Antalya'ya ocak ayında ülke genelinde gelen turist dağılımına bakıldığında ise, ilk sırayı Almanya aldı. Almanya'yı sırasıyla, Rusya, İsrail, Hollanda, İngiltere ve Belçika takip etti.


         "Ruslar 2016 yılına göre yüzde 570'lik artış gösterdi"
         Almanya, Antalya'ya gelen turist sayısında ilk sırada yer almasına rağmen, Alman turist sayısında 2016 yılına göre yüzde 52'lik bir azalma oldu. 2016 yılı ocak ayında Antalya'ya gelen Alman sayısı 43 bin 442 iken, 2017 yılı ocak ayında bu rakam 20 bin 701'e geriledi. Rus turistler ise, 2016 yılına göre Antalya'ya daha çok geldi. 2016 yılı Ocak ayında 2 bin 399 olan Rus turist sayısı, 2017 yılı Ocak ayında 16 bin 75 oldu. İki ülkeyi takip eden turist sayısında İsrail üçüncü sırada yer aldı. 2016 yılı Ocak ayında 4 bin 445 kişi İsrailli turist Antalya'ya gelirken, 2017 yılında bu sayı 5 bin 102 oldu. İsrailli turist sayısında yüzde 14'lük bir artış istatistiklere yansıdı.


         "Trendin devam edeceğini düşünüyoruz"
         Rus turist sayısında artış beklediklerini ifade eden Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran, "Şuana kadar Rusya'dan gelen veriler 2017'deki erken rezervasyonları 2015'in 2 katına çıktığı yönünde. İşte bütün yapılan rezervasyonların yüzde 50'si Türkiye'ye geliyor. Bunlar hep bize ulaşıyordu. 2017 yılının ilk ayının rakamları da bu olumlu havanın devam edeceğini gösteriyor. Geçen sene aşağı yukarı 2 bin 800-2 bin 900 civarındaki Rus misafir sayısı bu senee 16 binleri geçmiş durumda. Yani yüzde 500 küsur bir artış göstermiş durumda. Bu da bizim beklediğimiz bir şeydi. Çünkü ilişkilerin düzelmiş olması, Türkiye'deki fiyat politikalarının daha cazip hale gelmiş olması, Rus turistlerin başka ülkelerdeki yaşadıkları tecrübeler, buradaki iyi imkanlar, her şey dahil sistem, otellerin kalitesi bu da paketlerin alınması anlamında durumu canlandırmış vaziyette, bunu da rakamsal olarak görüyoruz. Bu trendinde devam edeceğini düşünüyoruz" dedi.


         "Rus turist yazın Antalya'da 2 milyon 500 bin rakamlarına ulaşacak"
         Artışın yaz dönemine de yansıyacağını söyleyen Duran, "Rus turistlerin tatil dönemi ya da tatile çıkma dönemleri ocak ayının ilk haftasıdır. Yılbaşı dönemleri itibariyle bir de nisan ayının sonundan itibaren olan dönemdir. Bu da eylül ayının ortasına kadar devam eder. Bizim şuanki durumdan gördüğümüz durum, yaz için de güzel bir veri olacak. Zaten konuşulanlar da bu durumdan gidiyor. Onun için Rus pazarının beklenen seviyelerde ilerleyecek.. Antalya'da 2 milyon 500 bin rakamlarına ulaşacağını düşünüyorum" diye konuştu.
         2017 yılı ocak ayında geçtiğimiz yıla göre Alman turist sayısında da azalma olduğunu belirten POYD Başkanı Hakan Duran, konuşmasını şöyle sürdürdü:


         "Avrupa'da Türkiye'ye karşı halen bir algı söz konusu. Güven sorunu tartışılıyor. Yakın çevremizde olan olaylar takip ediliyor. Bunların hepsi ciddi bir şekilde Avrupa'yı etkiliyor. Aslında bu rakamsal düşüşü biraz daha derine gidip de bölüm bölüm inceleyebilirsek, tatilci nedir, spor nedir, golf nedir, futbol nedir diye inceleyecek olursak, ben aslında tatil amaçlı gelen turistleri değil de, ağırlıklı futbol takımlarında çok ciddi bir düşüş olduğunu görüyorum. Yaptığımız görüşmelerde kesin olarak bu söyleniyor. Avrupa'dan takımların gelmediği söyleniyor. Biz eskiden bin 500-2 bin takım seviyelerinde takım ağırlarken bugün 400-500 takım ağırlıyoruz. Bunların hepsi başta Almanya olmak üzere çok ciddi bir düşüş oluyor. Bunun içerisinde İngiltere, Hollanda, Belçikka gibi ülkelerde var" dedi.


         "Golf pazarında da çok ciddi düşüşler yaşandı"
         Ocak ayının golf dönemi olduğunun da altını çizen Hakan Duran, şu ifadeleri kaydetti:
         "Golf pazarında da çok ciddi düşüşler yaşandı. Yüzde 70 lere varan düşüşler yaşadık. Bu da gelen turistin azalmasına çok etki etti. Ben Avrupa pazarındaki asıl düşüşlerin spor, golf ve futboldan kaynaklandığını düşünüyorum. Bunu da turistler rakip ülkelere gittiği zaman bizdeki fiyat ve hizmet farkını gördükleri zaman son dakika da tekrar Türkiye'ye geliyor. Özellikle yazın nisan ayından sonra bir artış olacağını ümit ediyorum."
         "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

         Aliya İzzetbegoviç

         HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
         HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
         HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
         FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


         HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

         Yorum Yap


         • #10
          Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

          Otellerde Kredi Takibat Oranı Düştü-Turizmdatabank
          Turizmdatabank internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

          Otellerin bankalardan kullandıkları kredilerde takibe düşme oranı 2016 krizinde azalma gösterdi.

          Turizmdatabank'ın BDDK verilerinden derlediği verilere göre, otellerin banka vb. yerlerden aldıkları kredilerde, zamanında ödenmeyen ve takibe düşen kısmında oransal olarak azalma yaşandı.

          Otellerin 2016 yılında kullandıkları kredi toplamı 41,2 milyar TL olurken, bunun yüzde 2'si takibe düştü. Takibe düşme oranı 2015 yılında yüzde 2,3 dolayında idi.

          Otellerin kullandığı kredilerde takibe düşme oranı 2010 yılında yüzde 2,8 ile en yüksek noktasına ulaşmıştı. Kriz öncesinde 2014'te yüzde 2,37'ye, 2015'te de yüzde 2,31'e gerileyen oran 2016'da yüzde 2 oldu.

          Böylece, bankalardan kullanılan turizm sektörü kredilerinin yüzde 70-75'ini oluşturan oteller 2016'da daha iyi performans göstermiş oldu

          Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

          www.turizmdatabank.com/haber/otellerde-kredi-takibat-orani-dustu
          "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

          Aliya İzzetbegoviç

          HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
          HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
          HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
          FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


          HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

          Yorum Yap


          • #11
           Cevap: Turizm sektörü,turizm verileri,turist istatistikleri

           Türkiye turizm sektörü 2016 krizinde her bir değerinde % 10 ila % 30 arasında kayıplarla karşılaştı- turizmdatabank
           turizmdatabank internet sitesinde yayınlanan habere göre;2016 yılında 10 milyon dolayında müşteri kaybeden oteller, ciro ve gelir kayıplarının yanı sıra; yatırım değeri erimesi, finansman maliyetleri artışı ile karşı karşıya kaldı.

           İstihdam, gelir, yatırımlar açısından Türkiye turizm sektörünün esas mali yükünü sırtlanan konaklama sektörü 2016 krizinde her bir değerinde % 10 ila % 30 arasında kayıplarla karşılaştı.

           2016'da görüldü ki, krizden kaynaklı zararlar yalnızca cirolarla yani bugünle sınırlı kalmadı. Yarınki operasyonlarında gerekli olan tüm değişkenlerinde erimelere yol açtı.

           Talep düşüşü, kurlardaki aşırı hareketlilik, 2016 krizinde aynı zamanda otellerin yatırım değerlerini de azalttı.

           Turizmdatabank hesaplamaların göre ülkemizdeki konaklama tesislerinin topla yatırım stokları da azaldı.

           Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:


           http://turizmdatabank.com/haber/2016...-kaybi-ne-oldu
           "Hayat inanan ve salih ameller işleyenler dışında hiç kimsenin kazanamadığı bir oyundur."

           Aliya İzzetbegoviç

           HİSSEANALİZİ TWİTTERDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
           HİSSEANALİZİ FACEBOOK DAN TAKİP ETMEK İÇİN ___
           HİSSEANALİZ YOUTUBE VİDEOLARINI İZLEMEK İÇİN ___
           FORUMA RESİM EKLEMEK İÇİN ___


           HİSSEANALİZİ INSTAGRAMDAN TAKİP ETMEK İÇİN ___

           Yorum Yap

           Neler Oluyor

           Çöküş

           Şu anda 1 çevrimiçi kullanıcı var. bunlardan 0 üye 1 ziyaretçidir.

           Şimdiye kadar aynı anda 3,938 kullanıcı 05-11-2020 tarihinde saat 02:40 içinde çevrimiçi oldu.

           Hazırlanıyor...
           X