Sayfa 547/547 İlkİlk ... 47447497537541542543544545546547
3829 sonuçtan 3.823 ile 3.829 arası

Standart Cevap: DENCM Denizli Cam Sanayii Ve Ticaret A Ş hisse yorum haber analiz

Ben olsam ne yapardım sorusu, en güzel fikir jimnastiği. Bunu yapmak için aşırı bilgili ya da donanımlı olmak da gerekmiyor. Kendi evladıma genellikle bunu yapması için de destek oluyorum, kendi evreninde herhangi bir konuda bunu yapar mısın diye de teşvik ediyorum. Herşeyden evvel, zihin zinde kalıyor.
    Bir ara, aklımız yettiğince Denizli Cam için de “ben ne yapardım” egzersizi yapalım derim.
    Bu şirket içimizden herhangi birinin olsaydı, içinde bulunduğu durumdan daha iyi bir seviyeye ve yere gelmesi için neler önerirdik, bu soruyu cevaplamaya çalışalım.
    Yakında kendimce yazmaya gayret edeceğim. Söyleyeceklerimiz, senelerdir söylenenlerden farklı olmasa da en azından hafızamızı yenileriz.
    Farkındayım; güne böyle başlamak da ayrı bir kafa :)
    Tüm dostlara selamlar.
    Hayat kısa,
    Kuşlar uçuyor.

Standart Cevap: DENCM Denizli Cam Sanayii Ve Ticaret A Ş hisse yorum haber analiz

1. Borçtan arınmak lazım… Ana holding uzantılı iç borçlanma ve bu borçlanmanın faiz yükü kâr elde edilmesinin önündeki engellerden biri, yasal mevzuat imkan tanıyorsa hakim hissedardan kaynak yaratılması mümkün müdür, şayet mümkünse şu borçluluk haline bir son vermek gerekir, ana müşteri hakim hissedar olduğuna göre ve süreklilik arz eden faaliyetler çerçevesinde ön ödemeli sipariş adı altında kaynak aktarılabilir mi, ya da borçlanma yoluna gidilecekse hakim hissedardan faizsiz finansman sağlanabilir mi? Sanırım bu sorular epeyce tartışılmalı ve uzmanlarınca bir çözüm bulunmalı, zira cam sektörünün dünyada kriz ya da daralma yaşadığı her periyotta Dencm kendi kendine yetemiyor ve borçlanmak zorunda kalıyor.

1. Ana müşteri konumundaki hakim hissedarla olan ilişkiyi yeniden ele almak lazım… İç ya da dış, hangi emsalle fiyatlama yoluna gidiliyor olursa olsun Dencm ürettiklerini nihai tüketiciye vasıtasız ulaştıramıyor, haliyle final tüketiciden kâr elde edemiyor, bu ilişki gözden geçirilirse Dencm’in kârlılığına ve ticaretine nasıl bir yansıması olur? Üretilenler satışa hazır nihai ürünler olduğuna göre, hiç değilse üretimin bir bölümü doğrudan Paşabahçe mağazalarına satılabilir mi? Mağazacılıkla olan iştirak ve hissedarlık ilişkisi son bulmuşken, daha açık ve vasıtasız bir ticari ilişki kurulamaz mı? Bu yapılabilirse, Dencm bilançosu bambaşka olabilir gibime geliyor.

1. Yukarıda sayılanları bir an önce gerçekleştirip kârlılık esas alınmalı… Gerekli tedbirler alınır da düzenli kâr elde eden bir şirket haline gelinirse, elde olunan ve biriken her meblağın ödenmiş nakdi sermaye artışına özgülenmesi gerekir, sermaye artışları yepyeni bir bilanço anlamına geldiği gibi özkaynakların artışıdır ki kurdur faizdir borçlanmadır ekseninden çıkış kasada birikenlerinizle olur, dönemsel olarak hammadde stoğunuzu artırmanız ve değişen kurdan yeni fiyatlamalardan etkilenmemeyi başarabilirsiniz, diğer yönü ise ilgi ve cazibenin yani yatırımcıların artması ve çeşitlenmesidir, diğer bir faktör ise özellikle bedelsiz sermaye artışlarının şirketin piyasa değerinin yükselmesindeki ikinci element olmasıdır, tabi birincisi kârlılıktır.

1. Bir diğer mesele, 2015 sonbaharından beri şirket gayrimenkulünün yeniden değerlenmemiş olması… Bana göre, yıldan yıla yeniden değerlemek gerek ve bu konuda objektif fiyatlama şart, öbür türlü her sene amortismanı indirilirken olası artışlar özvarlıklara yansımıyor.

1. Yurtdışına satışların akıbetini anlamak lazım… Son dönemde öyle anlıyorum ki, yurtdışına direkt satış kanalı da hakim hissedar eliyle oluyor, daha doğrusu giderek yalnızca hakim hissedar için üretim yapılır hale gelinmiş, bilgime göre yurtdışı satışlar yakın geçmişe kadar Şişecam Dış Ticaret eliyle yürüyordu ve bu satışların hâsılatı bir miktar daha nihai satış bedellerinden oluşuyordu, dolaylı da olsa süreklilik arz eden işlemler kapsamına alınmış gibi gözüküyor yurtdışı satışları, bu konuyu da önce anlamak ve tartışmak faydalı olabilir.

1. Gerektiğinde birleşme ele alınmalı… Sadeleştirme başlığı altında mağazacılıktaki % 19 küsur payın devri gerçekleştirildi, bunu hepimiz yaşadık gördük, bunun Dencm’e getirisi olmadığı gibi iştirak ilişkisi sonlanınca son dönemde sadece hakim hissedarın tedarikçisi durumuna gelinmiş gibi gözüküyor, hafızam yanıltmıyorsa 2018 ilk 6 ayında üretilenlerin % 90 küsuru doğrudan hakim hissedara satılmış, bu türden bir dikey ilişkinin Dencm için sorun olup olmadığının tartışılması gerek, hangi oran ve yüzdeye kadar sürekli ilişki tesis edilebileceği de tartışılsaydı iyi olurdu. Ancak işin esas yönü, madem Dencm hakim hissedarın bir fabrikası gibi görülüyor o halde neden bünyeye alınmıyor sorusu da akla geliyor, bu haliyle Dencm özerkleşemediğine göre bu hususun da cidden tartışılması gerekebilir. Üstelik özkaynağını artıramayan, borçluluğu devam eden, kâr elde edemeyen bir şirketin bugünün ticari ortamında zar zor ticaretine devam ediyor olması gibi bir etmen de var ki, bu tip sorunlar birleşmeyle sonlandırılabilir. Mağazacılıkla birleşme dahi ele alınabilir, belki öylesi her iki iştirak için de sağlıklı olabilir, bu konuların tartışılması gerek sanki.

1. Dencm’in olabildiğince peşin ödemeyle çalışması… Ürettiklerinin büyük bir kısmını artık ana müşteri haline gelen hakim hissedara satmakta olan Dencm’in alacaklarını hiç değilse peşin surette alması gerekmez mi? Hakim hissedarın aldıklarını mağazacılığa ve doğrudan kendi müşterilene sattıkça, yani belirli vadelerle Dencm’e ödeme yapması gündelik kasa ve muhasebeye yansıdığı kadar ana holdinge olan borçların çevrilmesinde faiz ve maliyet artırıcı bir etkide bulunuyor olabilir, bu konunun da ele alınması gerek, sonuçta hakim hissedar Dencm’den aldıklarını kolaylıkla peşin ödeyebilir diye düşünülebilir.

1. En ütopik olan ise, Dencm’in tek maddi varlığının el değiştirmesi… Yukarıda sayılanların yapılmasının yanı sıra, özellikle de hakim hissedarla olan sürekli ilişkinin daha farklı tanımlanmasının ardından, şirketin sahibi olduğu arazinin güncel ederi tam ve objektif olarak saptandıktan sonra hakim hissedara peşin satışla devri olur ki, işte o zaman kasaya inanılmaz bir nakit varlık girer, tabi buradaki kasıt arazinin hakikaten gerçek ederiyle devridir, mal sahipliği el değiştirince aynı yerde oldukça makul bir kira bedeli ödenebilir, hakim hissedar gayrimenkulü bir nevi emaneten sahiplenir ve günü geldiğinde eski sahibine devredebilir, bu düşünce çok radikal ve hayal ötesi ancak bir yöntem olarak tartışılabilir.

Naçizane fikrime göre bunlar ele alınabilir, pekçok şey daha yapılabilir, senelerce forumdaş arkadaşlar bu meseleleri enine boyuna ele aldılar ve tartıştılar, önceki senelerde hep yazıldı çizildi. Keşke yatırımcılara kulak verilse, daha fazla bilgi ve evrak paylaşılsa, sonuçta herkes aynı gemide…

Biraz hatırlayalım istedim, aklımıza geldikçe yeni şeyler de yazarız, hem zaman öldürürüz hem de Dencm sevgisini bazı öneri ve eleştirilerle pekiştiririz.

Yazılanlar boş zaman öldürmek içindir, içinden bir cümleyi seçip sanki olacakmış gibi yatırım kararı almayınız. Yazılanlar, kesinkes yatırım tavsiyesi olamaz.
    Hayat kısa,
    Kuşlar uçuyor.

Ve unutmayalım,
    Ülkemizde öyle şirketler var ki,
    Şunun şurasında 5-10 sene öncesinde 5-10 milyon TL sermayesiyle yola çıkıp
    bugün milyar liralık şirket/holding haline geldiler ve muazzam bir başarı öyküsü yazdılar,
    Pekçok örnek verebiliriz, bir kısmını Anadolu Kaplanları diye anıyoruz malum.
    Hiçbir şey hayal değil,
    doğru ellerde büyümeyecek yatırım ve ticaret yoktur,
    mesele doğru planlama ve icraattır.
    Size şöyle bir örnek vereyim,
    bundan 11-12 yıl kadar önce kendi çapımda bir şirket kurdum,
    eğitim öğretim kurumları açmaya ve bu faaliyete özgü olarak.
    Bundan 3 ay önce şirketimi tüm varlıklarıyla oldukça hevesli ve heyecanlı 4 girişimciye devrettim,
    kuruluş sermayem eni topu 200 bin lira gibi bir bedeldi,
    devrettiğim tarihte ise 4 ayrı kuruma ve 50'ye yakın istihdama ulaşmıştım,
    üstelik asıl işim ticari faaliyetler de değil.
    Demem o ki, değerli dostlar,
    Denizli Cam, istenirse bambaşka olur,
    Sadece istemek lazım,
    İstemiyorsanız da müdahale etmeden akışına bırakmak lazım,
    O bile bir noktandan sonra kâfi gelebilir. (YTD)

P.S. Borsayı sevmek, salt para kazanmak ya da kaybetmek değil,
    ticari yaşama dair, müteşebbisliğe dair, ticaretin kurallarına dair birşeyler öğrenmek anlamına da geliyor.
    İlerleyen yıllarda, gençlerimizin bir vesile borsayla tanışmasını umut ediyorum,
    ellerindeki bir lirayla sembolik olarak da olsa dahil olmaları ve risk almadan heyecan hissetmeleri pekçok öğrenmelerine vesile olacaktır.
    Tabi, benim gibi de yapmasınlar,
    yani hep zarar etmesinler, dışarıda kazandıklarını borsada kaybetmesinler :))
    Hayat kısa,
    Kuşlar uçuyor.

Sevgiler, saygılar, hayırlı Cuma'lar,
    Şimdiden ailenizle, evlatlarınızla, ananızla babanızla, dostlarınızla iyi bayramlar.

P.S. Enseyi karartmak yok, borsadaki varlığımın büyük çoğunluğunu birgün kaybedersem bile,
    elde kalan son lota kadar umudumu korurum,
    bazen öyle olur ki hatalı hamleler ve işlemlerle varlığınızın büyük kesimini kaybedersiniz,
    sonrasında ders alıp elde avuçta kalanla ilk başladığınız noktayı geçer büyük kazançlar elde edersiniz,
    bütün mesele hiç ama hiç ihtiyaç duymadığınız ve ileride de duymayacağınız meblağlarla katılımcı olmanızdır,
    öbür türlüsü hayatınızı mahveder.
    Hayat kısa,
    Kuşlar uçuyor.

Akıllı ve basiretli tacirin hali bir başka !!

Enka İnşaat bugün aldığı kararla,
    küçük yatırımcının korunması için
    10 milyon ilâ 75 milyon TL aralığında
    hisse geri alımına karar verdi..

Birilerinin feyz alması lazım da nerde o beceri ??

(YTD)

Dencm için yazmadım.
    O,
    hem öksüz,
    hem de yetim.
    Hatta böyle bir şirket sahibi olduklarından haberleri bile yok.
    YTD)

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    Sep 2017
    Mesajlar Mesajlar
    7.054

Sponsorlu bağlantılar

##DENCM

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 17 kullanıcı var. (0 üye ve 17 konuk)

Bu Konudaki Etiketler