Sayfa 262/262 İlkİlk ... 162212252256257258259260261262
1830 sonuçtan 1.828 ile 1.830 arası

Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
    May 2015
    Mesajlar Mesajlar
    1.118

Standart Cevap: BIMAS Bım Birleşik Mağazalar hisse yorum haber analiz

Alıntı hassen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bim vazgeçemediği askıya aldığı acik belirtilmiş bu nun temel nedeni İran daki siyasi sosyal olaylar sayin file biraz haddimi aşmamidimdir umarim
    Estağfurullah Sn hassen, burası herkese eşit platform. Aramızda hiç bir öncelik farkı yok. Esasında sizin dediğiniz benim dediğimden daha mantıklı. Ben sadece haberi görünce uzaktan çağrışım yaptı, kenara bir not düşeyim dedim.

Alıntı hassen Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    sayin file faiz Hassasiyeti olan sirket ler varmıdır
    Vaktiyle (birkaç sene evvel) bu konuyu çok araştırmıştım. Bulabildiğim bir BIMAS vardı, bir de SNGYO vardı. Bir de bir arkadaş bir şirket daha var demişti ama onu çok aradım bulamadım.

Denemek için az miktar SNGYO da almıştım, haliyle tahtayla da ilgilenmeye başladım. Görünen o ki, şirket ya tahtayı kendi haline bırakmış ve bir spek tahtayı ele geçirmiş, veya şirket kendisi tahtanın başına spek koymuş. SNGYO tahtası spekülatif bir tahta. Faize bulaşmayalım derken kumara bulaşma tehlikesi var. Ben artık uzak duruyorum SNGYO'dan. Sadece BIMAS alıyorum artık.

Eğer siz de faizsiz çalışan bir şirket görürseniz ne olur burada paylaşın, ben de çok öğrenmek isterim.

Ben bunu şöyle araştırıyorum: 12 aylık bilançoyu alıp alacaklar ve borçlar kalemlerine ve dip notlarına bakıyorum.

Borçlar: sukuk, murabaha kredisi gibiyse bunlar faize girmiyor (ve şirketin bu konudaki hassasiyetini de gösteriyor, çünkü gamsız şirketlerin sukukla murabahayla falan işi olmaz). Artı, şirketin faizli bankalarla ticari ilişkileri var mı, varsa nedir diye bakıyorum dip notlardan.

Belli ediyor kendini.

Misal, BİM hiç uzun vadeli kredi kullanmaz, daima öz kaynaklardan yatırım yapar. Kısa vadeli kredi kullandığını da görmedim. Nakitteki parasını katılım hesaplarında tutar. Faizden titizlikle uzak durur.

Bunun ticari faydalarını da çok görür bu arada. Bir kriz çıksa, borç altındaki şirketlerin çoğunun finans yönetimleri patlar, birçoğu iflas eder. BİM ise zerre kadar etkilenmez.

Hatta kulağıma gelen bir duyum, faizsiz çalışan şirketler kriz zamanlarında daha çok büyüyorlarmış. Sebebi ise, bunlar krizden etkilenmedikleri için finansal olarak sağlam kalıyorlarmış. Faize bulaşıp ilk krizde bocalamaya giren diğer bir çok şirket ise bu faizsiz şirketlerin patronlarının kapısında kuyruğa giriyorlarmış, şirketi bunlara satabilmek için. Dolayısıyla faizsiz çalışan şirketler, kriz zamanlarında, faizle çalışan şirketleri ucuza alıyorlarmış. Böyle bir duyum almıştım.

Bu arada bir not daha düşeyim. Ben sadece KERVN topiğiyle mahdut bir topik moderatörüyüm, burada (ve KERVN haricindeki her yerde) ise sade vatandaşım, hiç bir özelliğim yoktur. Hani avatarda "moderatör" yazması bu topikte geçersiz. :)
    Konu file tarafından (10-01-2018 Saat 21:01 ) değiştirilmiştir.
    Saygılarımla

Feb 2016
    Mesajlar Mesajlar
    46

bilgi birikimizi bildiğin için size cevap vermekte zorlandim yazayimmi diye birde sayin file bendw sadece bim hissesi alıyorum daha önce kuweyt Türk uzerinden bizim menkulden kuweyt vakif yatırım ile anlasinca albarakadan bizim menkul ile çalışıyor rum ama hiç memnun degilim hacim göremiyorum satis kisminda fiyat göremiyorum sadece alista son fiyat var komisyon 10000 de4 ne tavsiye edersiniz

May 2015
    Mesajlar Mesajlar
    1.118

Sponsorlu bağlantılar

Sn hassen onbinde 4 komisyon iyiymiş. Eskiden BMD direkt müşterilerinden binde 1, acenta kanalıyla (katılım bankaları) gelen müşterilerden binde 2 alırdı. 15 Temmuz'dan sonra BMD'nin FETÖ ilişkisi ortaya çıkınca bir çok yatırımcı BMD'yi terk etti, o yizden sanırım böyle düşük fiyatlarla çalışmaya başladılar.

Borsaya ilk Bank Asya yatırım hesabından girmiştim (o sırada FETÖ ile ilgileri olduğunu bilmiyordum). Onlar da (ve tüm katılım bankaları) aslında BMD'nin acentaları. Yani bir katılım bankasından yatırım hesabı açtığınızda, onlar sizin namınıza BMD'de otomatik olarak bir hesap açıyorlar.

O sırada Bank Asya'ya binde 1,5 komisyon ödüyordum, BMD ise herkesle binde bir komisyonla çalışıyordu. Bu böyle olmaz dedim, Bank Asya'daki yatımı hesabımı kapatıp, BMD'de münferit olarak kendim hesap açtım. Baktım ki herkesten binde 1 alırken benden hala binde 1,5 alıyorlar. Ne iş? dedim, dediler ki (mealen) siz önceden bir acentamız kanalıyla binde 1,5 komisyonla hesap açmışsınız, şimdi biz sizden binde 1 alırsak, sanki acentamızın müşterisini çalmış gibi oluruz, ezcümle sizden binde 1,5 almaya devam edeceğiz dediler. Ben de gider başka aracı kurumla çalışırım faslan dedim, biraz sopa gösterdm yani :) anca ondan sonra binde 1'e indiler.

Sonra baktım piyasada Sanko Menkul onbinde 2 ile çalışıyor (piyasaya yeni girmişti, promosyon fiyatıydı). BMD'ye binde 1'i de düşürün dedim, düşürmediler, ben de portföyümün yarısını Sanko'ya taşıdım. İlerleyen zamanlarda Sanko komisyon oranlarını biraz arttırdı, şimdi yeni gelenlere onbinde 7 ile çalışıyorlar galiba. Benden ise onbinde 4,5 alıyorlar. Ayrıca senelik bakım ücretidir, MKK bahşişidir vs. hiç bir şey almıyorlar. BMD her sene böyle ıvır zıvır ekstra ücretler keserdi.

15 Temmuz'dan sonra baktım BMD'nin sahibi Boydak Holding FETÖ'cü çıktı, hesabımı kapatıp Sanko'ya virmanladım, tamamen Sanko ile çalışmaya başladım. Şu an Sanko'ya onbinde 4,5 komisyon veriyorum. Sizden de onbinde 7 alırlar tahmin ediyorum.

Bir de, banka yatırım hesabından çalışmayla, direkt aracı kurumdan çalışma arasında hem iyi hem kötğü bazı farklar var.

Bankadan çalışmanın iyi yanı: Banka hesabınızla aracı kurum hesabınız arasında nakit transferi (EFT) derdi yok. Aynı bankadaki iki hesabınız arasında havale yaparak oluyor. Oysa münferit aracı kurumla çalışırsanız, paranızı EFT ile transfer etmeniz gerekiyor. Başkaca bir avantaj göremiyorum ben.

Aracı kurumla direkt çalışmanın iyi yanı: Umumiyetle daha düşük komisyon alıyorlar, ayrıca piyasa takip ekranı vs. bir çok ekstrayı da yanında bedava veriyorlar. Veya derinlikli ekran almak isterseniz daha uygun fiyatlara geliyor. Kısaca borsayla alakalı her ihtiyacınızı daha doyurucu ve daha ucuza sağlıyorlar (genel olarak konuşuyorum).
    Saygılarımla

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 4 kullanıcı var. (1 üye ve 3 konuk)

1. file

Bu Konudaki Etiketler