160x600

Büyüyememe Korkusu

13 Eki 2014 Pts 8:56
Bu haber 197 kez okundu
ArtıYazı BüyüklüğüEksi
Büyüyememe Korkusu

BÜYÜYEMEME KORKUSU
Cuma günü küresel çaptaki olumsuz havaya paralel güne yüzde 1’e yakın değer kaybı ile başlayan BIST100’de toplam işlem hacmi 2.7 milyar TL olurken endeks günü %2,28 düşüşle 73.494 puandan tamamladı. Bu sabah küresel çapta olumsuz hava devam ederken DolarTL’nin 2,2770’lere gevşemesine karşılık ABD vadelilerinde %0,5 civarı düşüşlerle endeksin günde yatay başlayabileceğini, kurda gevşemenin hız kazanması halinde ise tepki alımı görebileceğimizi düşünüyoruz.
BIST’te 100 günlük h.o. üzerinde kapanış teknik olarak olumlu olsa da gerek yurtiçi gerek yurtdışı gelişmelere hassasiyet hala çok yüksek. Endeks için 73.400-73.500 bölgesi altında 72.500 ve 70.000 destekleri var, 71.000 ara destek olarak kullanılabilir. Yükseliş denemelerinde ise 74.000’deki ara direnci üzerinde ana direnç olarak 75.500 var ve 75.500’ü destek yapacak bir yükseliş hareketi görülmedikçe anlamlı bir tepkiden bahsetmenin zor olduğunu düşünmeye devam ediyoruz.
Görüyoruz ki FED’in çıkış stratejisi tepkilere hala yansısa da artık kabul edilmeye başlayan bir gerçek. IMF’nin büyüme tahminlerini düşürmesi ile FED, ECB, IMF’nin hep bir ağızdan büyüme risklerine dikkat çekmesinin yanı sıra küresel piyasaları rahatsız eden bir durum da Almanya ile Draghi arasındaki görüş ayrılığının ortaya çıkmış olması.. Almanya’nın güç kaybeden ekonomisi zaten endişe yaratırken bölge ekonomisi için ECB’nin harekete geçmesine engel olabilecek bir fikir ayrılığı piyasalara bir darbe daha vurabilir.. Tabi bu noktada PBOC ve BOJ’un adımları da önemli olacak ancak yine de ECB ve Euro bölgesi ekonomisi birinci önceliğimiz.
Devler ligi olarak sayabileceğimiz ABD, Euro bölgesi, Çin ve Japonya’nın sorunlar ve büyüme ve/veya enflasyon sorunları ile gündeme gelmeye devam etmesi küresel piyasalar açısından pek de olumlu bir ortam yaratmıyor. Bu nedenle devler ligi politika yapıcılarından gelebilecek olası açıklamalar ve açıklanacak veriler önümüzdeki dönemde “öncelikli” koduyla takip edilmeye devam edilecek.. Bu hafta ise Çarşamba gününden itibaren hareketlenecek.
Bugün ABD’de Columbus Day nedeniyle tahvil piyasaları kapalı, Bloomberg takvimine göre hisse ve vadeliler açık olacak. Ancak ajandada hem içeride hem dışarıda major bir veri akışı yok. Salı günü ise Euro bölgesinde sanayi üretimi ve Almanya’da ZEW endeksi takip edilecek. Hareketliliğin başlayacağı Çarşamba günü gündemde içeride cari açık, ABD’de Bej Kitap raporu var. Perşembe günü de Euro bölgesi TÜFE rakamı ve ABD’nin sanayi üretimi en önemli gündem maddeleri. Haftayı kapatırken ise yurtiçinde TCMB beklenti anketini ve IMF ve OVP enflasyon tahminleri yükseltimi sonrası enflasyon beklentilerinde bozulmanın devam edip etmediğini izleyeceğiz..
Küresel büyüme kaygılarına karşı büyük merkez bankalarının vereceği reaksiyonlara dair beklentilerin yön vermesini beklediğimiz haftada yurtiçinde de jeopolitik riskleri izlemeye devam edeceğiz. Yurtiçi gerilimin düşmesi piyasalarda da rahatlamaya neden olacaktır ancak 2.30-2.25 gibi geniş bir bantta hareket sonrası 2.28’den haftayı kapatan DolarTL için riskler yukarı yönlü kalmaya devam ediyor ki bu durum da BIST üzerinde aşağı yönlü bir risk unsuru. Yine de geçen hafta olduğu gibi jeopolitik gündem izin verdikçe, küresel piyasalarda görülebilecek yukarı tepkilere katılım söz konusu olabilir.

Benzer Haberler

Yorumlar

yorumlara kapalı.


Avrupa borsaları İtalya hariç düşüşle kapandı

Avrupa borsaları İtalya hari...

Avrupa Borsaları günü İtalya dışında düşüşle tamamladı. […]

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar Nisan’da %0.1 arttı

Euro Bölgesi’nde perak...

Euro Bölgesi’nde perakende satışlar, Nisan ayında bir […]

TEM otoyolu kapatılıyor…

TEM otoyolu kapatılıyor…

TEM otoyolu İstanbul-Ankara yönü Kaynaşlı-Abant kavşakları arası, […]

Küresel Piyasalar: Güvenli liman varlıkları ralli yaptı, petrol dalgalandı

Küresel Piyasalar: Güvenli l...

Piyasalarda, Avrupa Merkez Bankası’nın politika toplantısı ve […]

IFF raporu: Türkiye en kırılgan bölge ülkesi

IFF raporu: Türkiye en kırıl...

Uluslararası Finans Enstitüsü (IFF), yükselen piyasa ekonomilerine […]

POPÜLER HABERLER

ALTIN YORUM 05.06.2012

ALTIN YORUM 05.06.2012

Altın kontratları günü, % 0,30’luk düşüş ile […]

EURO BÖLGESİ EKONOMİK YORUM

EURO BÖLGESİ EKONOMİK YORUM

Avrupa piyasaları, İspanya ekonomisinin ikinci kez resesyona […]

ASELSAN HİSSE YORUMU

ASELSAN HİSSE YORUMU

ASELSAN SIRKET YORUMU ARTAN MALIYETLER NET KARI […]