Etiketlenen üyelerin listesi

Sayfa 2/2 İlkİlk 12
12 sonuçtan 8 ile 12 arası
 1. #8

  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar Mesajlar
  19.641
  Ettiği Teşekkür
  1.094
  4.329 mesaja 30.392 teşekkür aldı
  Mentioned
  29 Post(s)
  Tagged
  1 Thread(s)

  Standart 312. Teknik Analiz

  Temel analizin tersine, teknik analiz şirketlere bağımlı olmayıp hisse senetlerinin hareketlerine yönelik çalışmalardır. Buna göre, şirketin ismi, cismi, olayların açıklanması konusunda o kadar önem taşımamaktadır.
  Teknik analizde amaç, ele alınan hisse senedinin borsadaki teknik yönden kuvveti veya zayıflığı ile hisse senedinin gelecekte ne gibi hareketlerde bulunabileceğini tahmin etmektir. Örneğin, alım-satımı çok az olan senetler büyük alım veya satış sırasında anormal fiyat değişikliklerine uğrar. Bu senetler, fazla derinliği olamayan senetler olarak bilinir ve genellikle fiyatları suni olarak oynamaya (manipülasyon’a) açık olduklarından, teknik analiz açısından incelemeleri için pek zaman harcamaya da gerek yoktur. Teknik analizde, sadece grafiklere bakılmayıp yatırımcıların hislerini de göz önünde bulundurmak gerekir. Örneğin, temel analizi iyi olan bir hisse senedinin beklenen yönde harekete geçmemesi teknik analizin, bir başka ifadeyle hislerin ya da diğer değişkenlerin bu beklentiyi onaylamadığını gösterir.
  Bir başka açıdan teknik analiz, elde edilen bilgilerin grafikler üzerine ne şekilde yansıdığını görmek ve yatırımcıya ne tip mesajlar vermek istediğini deşifre etmektir. Analiz, üç önemli varsayımdan kaynaklanmaktadır. Bunlar;
  a- Piyasada izlenen fiyat hareketleri zaten oluşabilecek her şey gözönüne alınarak gerçekleşmektedir.
  b- Senet fiyatları akımlar içinde hareket ederek değişmektedirler.
  c- Tarih tekerrürden ibarettir.
  Eğer fiyatlar yükseliyorsa, sebepler ne olursa olsun temel veriler kuvvetli olup, alıcı satıcıyı sayı yönünden aşmakta, bir başka ifadeyle, talep arzı bastırmaktadır. Bunun tam tersi de, düşüş içinde olan fiyatlar için geçerlidir.
  Teknik analizciler, kullandıkları yöntem veya teknikler sayesinde diğer analiz yöntemlerine göre daha iyi, erken, sağlıklı bir uyarı sinyali alındığını savunmaktadırlar . Teknik analiz, Dow Jones tarafından ortaya atılan teoriyi yoğun olarak kullanmaktadır. Altı ilke ile açıklanır. Bunlar;
  1- Ortalamalar/endeksler her türlü faktörü, etkeni içerir ve yansıtır.
  2- Piyasada üç temel prensip vardır. Her trend süre bakımından kendinden bir büyük olan trendi düzeltir.
  a- Bir yıldan uzun olan trendler veya birincil hareketler,
  b- Üç hafta ile üç ay arasında olan ikincil hareketler,
  c- Üç haftadan az olan küçük oynama veya dalgalanmalardır.
  3- Ana trendler/birincil hareketler üç aşamada geçer.
  a- Fiyatlar düşerken akıllı yatırımcıların alıma geçtiği, biriktirme ve toparlama dönemidir.
  b- Fiyatlar hızla artarken trendi izleyen birçok kişinin alıma geçtiği (boğa piyasası) dönemdir.
  c- Hisse senetlerini özellikle akıllı yatırımcılar tarafından elden çıkarıldığı dağıtım dönemidir.
  4- Ortalamalar veya piyasa göstergelerinin birbirini onaylaması gerekir. Başka bir ifadeyle, endeks ve ortalamalar birbiriyle aynı uyarı ve sinyalleri vermelidir.
  5- İşlem miktarı trendi onaylamalıdır. Trend belirlenirken fiyata ek olarak işlem miktarına da bakılmalıdır. İşter düşüş, ister çıkış olsun her ana trend işlem miktarının artmasıyla destekelenir ve doğrulanır.
  6- Yön veya eğimin değiştiğine dair sinyaller alınana kadar her trend geçerlidir.
  Bu noktada, Technical Analysis of Stocks and Commodities dergisinin Aralık 1999 sayısında yayınlanan “Markets Don’t Trend, They Burst” isimli makaleye değinmek gerekir . Dow Jones üzerine 15 yıllık bir süreyi kapsayan bir istatistik çalışmaya göre, borsada ana hareketi meydana getiren işlem günlerinin, endeksin yeni bir tepe yapamadığı işlem günlerine oranı %12 olarak tespit edilmiştir. Bir başka ifadeyle, işlem günlerinin %88’inde borsa olduğu yerde saymaktadır. Burada kastedilen, bir önceki tepenin aşılması ve bir tepeye ulaşılmasıdır. Buna göre, borsalar trendlerle değil, patlamalarla ilerlemektedir ve toplam işlem günlerinin %88’inde yapılan alış-satışlar anlamsızdır. Bir başka ifadeyle, yılın çok büyük bölümü, yatay hareketlerle, düzeltmelerle ve geri dönüşlerle geçilir. Dolayısıyla, zarardan korunabilmek ve anlamlı bir kazanç elde etmenin bir diğer yolu, yılın belirli dönemlerinde gerçekleşen zirve ve patlamaları yakalamaktır. Bu borsa gerçeğinden hareketle, kazanç stratejisi, sadece hisse senedi alımına bağlı tutulmamalı, kazanç sadece hisse senedi alarak değil, çok zaman satarak elde edilir.
  Yatırım yaparken temel alınan analizlerden ilki olan temel analiz bu çalışma ve sıradan yatırımcı için zor ve kapsamlı olduğundan, bu çalışmada İMKB’de yapılacak alım-satım üzerine örnek uygulamalar teknik analiz yöntemi esas alınarak yapılacaktır. Buna göre, bir yatırımcı, yukarıda belirtilen ilkeler ve bilgiler ışığında aşağıdaki uygulamalardaki gibi kolaylıkla karar verebilecektir.
  a- Bunlardan ilki, yukarıdaki analiz sonuçlarına benzerliği de teste yarayan 1994-1999 dönemine aittir. Buna göre, İMKB’nin 1994-1999 yıllarını kapsayan hareketleri bir grafik üzerinde izlenmektedir. Teknik analiz göstergelerinden biri olan Zigzag göstergesine göre, yapılan bu çalışmada dönem boyunca %30’un üzerindeki değişiklikler dikkate alınmıştır.
  Grafikte, koyu(kahverengi) ile gösterilen grafik %30 fiyat değişimlerine duyarlı zigzag göstergesi, açık (gri) olanı ise fiyat göstergesidir. Borsayı çok iyi koklayan profesyonel bir yatırımcının göstergenin aşağıdan döndüğü yerde alış, yukarıdan döndüğünde ise satış yapıldığı varsayılsın. Koyu (yeşil) dikey çubuklar alış yapılan yerleri, açık (kırmızı) dikey çubuklar ise satış yapılan yerleri gösteriyor. Buna göre, 1994-1999 arasında 5 alış, ve 4 satış yapılmış olacaktır. Sonuçta, 1994 yılında borsaya yatırılan 1,000 Usd, dönem sonunda 40,000 Usd olmuştur.
  b- İkinci uygulamada ise, bilgi seviyesi ve tecrübesi olmayan ortalama bir yatırımcı ele alınmıştır. Burada, yatırımcı düşüşün başladığı Aralık ayının ortasında, Ulusal 30 Endeksi’ne dahil şirketlerden rastgele 10 adet hisse senedi seçmiş olsun. Bunların her birine 100’er milyon TL. bağlayarak toplam 1 milyar TL.lık bir pörtföy oluşturmuştur. Buna göre 15 Aralık 2000 tarihinden itibaren 27 Nisan 2001’e kadar geçen sürede eline geçen kazanç aşağıdaki tablodaki gibidir.
  Çok basit bir alım satım stratejisi kullanarak elde edilen sonuç şu: 15 Aralık 2000 günü alım yapan bir yatırımcı 2.Krizin yaşandığı hafta sonu itibarıyla satış yapsaydı, nominal 179 milyon TL. zarar edecekti. Ancak, bunu satmayıp, 20 Nisan günü satsaydı, zararı 34 milyon TL. olacak, ancak bundan sadece bir hafta sonra, yani 27 Nisan günü satsaydı 203 milyon TL. kazanca geçecekti.
  Buna karşılık, adı geçen yatırımcı alımını 2.Krizin yaşandığı haftanın son işlem günü yapsaydı, 20 Nisan günü sattığında 188 milyon TL., bundan bir hafta yani 28 Nisan günü ise kazancı 478 milyon TL.’ye yükselecekti. 20 Nisan günü alım yapıp sadece bir hafta sonra satsaydı kazanç 251 milyon TL. olacaktı.
  Buna göre, sadece derinliği olan lokomotif hisselerden rastgele seçilmiş on hisse senedine 1 milyar TL yatırım yapıldığında alım satım zamanlamanızı da karmaşık tekniklere, duyumlara, söylentilere, uzmanlara ve haberlere göre değil, bilgisayarda sadece İMKB kapanış verilerini kaydederek, bir excel tablosunda kar/zararı hesaplamak mümkündür. 15 Aralık 2000 günü 1 milyar TL olarak bağlanıp, krizde piyasanın sakinleşmesi için bekletilen hisse senetlerinin 27 Nisan 2001 günü satılmasıyla, ele geçen 1,203 milyon TL., Şubat krizi haftasında alınıp 27 Nisan günü satılmasıyla ele geçen 1,478 milyon TL. ve 20 Nisan günü alınıp sonraki hafta satılmasıyla ise ele geçen 1,251 milyon TL.’ye yükselecektir.
  Eğer seçim, biraz daha fazla tecrübe ve bilgiye dayalı yapılıp, örneğin 20 Nisan günü sadece İşbankası C alınsaydı bir haftada 400 milyon TL., YKB veya Arçelik alınsaydı 360 milyon TL. elde edilmiş olacak, Şubat Krizi sırasında YKB alınıp 27 Nisan’da satılsaydı kazanç 910 milyon TL. olacaktır.
  Bir Sistemin Nasıl Çalıştığını bilmiyorsan, o sisteme zarar veremezsin

  "Poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir."

 2. #9

  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar Mesajlar
  19.641
  Ettiği Teşekkür
  1.094
  4.329 mesaja 30.392 teşekkür aldı
  Mentioned
  29 Post(s)
  Tagged
  1 Thread(s)

  Standart 313. Hisse Senedi Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Önemli Noktalar

  Hisse senedi borsalarını yatırımcı için cazip kılan hisse senetlerinin beklenmedik hızla değer kazanması ve kısa zamanda büyük karlar oluşturabilmesidir. Bunu son kez, geçtiğimiz 24-27 Nisan 2001 tarihi aralığında gördük. Haftaya 9449 puandan başlayan Ulusal 100 endeksi haftayı %30’un üzerinde artışla 12 bin 363 puandan kapattı.

  Ancak, yatırımcının çok zaman göz ardı ettiği hisse senedi piyasasında kazancın, alım kararının verilmesinden, satış kararının verilmesine kadar geçen bir süreçte meydana gelmesidir. Dolayısıyla, yatırımcıya öncelikle ‘uzman birine danışması’ önerilir. Ancak, yatırımcının kendisini değerlendirmesi, çok zaman hisse senedini değerlendirmekten daha önemlidir. Buna göre;
  a- Risk üstlenebilme derecesi, çünkü hisse senedi alırken belli bir riske giriliyor. Hisse senedi sahip olduğu kaliteden bağımsız olarak belli bir riske sahiptir. O bakımdan, belli, kesin bir seviyesi olmayan riskin, yatırımcı tarafından hangi seviyeye kadar kabul edilebilirliği önemlidir.
  b- Kişilik, her bir yatırımcı farklıdır. Biri için kısa olarak kabul gören vade bir başkası için uzun olabilir. Yaşam tarzı, kişilik ve gelirin elde edilme periyoduna (haftalık, aylık, üç aylık, yıllık, yada düzensiz vb.) uygun olarak bir vade belirlemek gerekir. Ayrıca, tüm hafta yoğun bir iş ortamında çalışılıyorsa, yani yatırımcının borsaya ayırabilecek vakti yok ya da sınırlı ise gün içi fiyat hareketlerinden yararlanma düşüncesinden uzak durması gerekir. Ne var ki, yatırımcının pörtföyünü başka birine yönettirme düşüncesi ise çok zaman faydadan ziyade zarar getirir.
  c- Tecrübe seviyesi, yatırımcı kendini tecrübeli olarak tanımlamıyorsa, piyasada hırsların ve heyecanların arttığı dönemde yatırım yapmamalıdır. Fiyat hareketlerinin baş döndürücü hıza ulaştığı dönemde, fiyatların ne kadar daha ilerleyeceğini tahmin güçtür. Dolayısıyla, kalıcı mı, geçici mi olduğu tahmin edilemeyen piyasaya girmek tehlikelidir. Ne var ki, bu dönemlerde, borsaya çok sayıda yeni yatırımcı girer, öte yandan bir kesim yatırımcı ise satış yapar ya da çıkar. Bu bazı yatırımcılar tarafından, ‘herkes satarken almak, ya da herkes alırken satmak’ olarak tanımlanmaktadır . Bu dönemlerde borsaya giren çok sayıda yatırımcının zarar, bir kısım yatırımcının da büyük kazançlar elde etmesi kaçınılmazdır. Burada, 1990, 1993, 1999 ve 2000 yıllarındaki dalgayla borsaya girip zarar eden çok sayıdaki yatırımcıyı belirtmek gerekir. Hatta, Gedik Menkul Değerler Fon Müdürü Ahmet Mergen’e göre, “bizim borsa bir yatırımcı şehitliğidir” .
  d- Araştırma ve incelemeye ayırabilecek zaman yok yada kısıtlı, yatırım yapılması düşünülen sektör veya hisse senedi ile ilgili kuşku varsa ve tatmin olacak bilgiye ulaşmak için zaman da yoksa duyumlarla yatırım yapmak yerine, hakkında kolayca bilgi edinebilecek, derinliğ olan ve satış kabiliyeti yüksek (Ulusal 30 endekse dahil vb.) lokomotif hisseler tercih edilmelidir.
  e- Yatırımcı Egosu, hisse senedi yatırımı yapmakla ne riskten kaçınma, ne de acı ve hayal kırıklığından kaçınma özgürlüğü olmadığına göre, önemli olan üstlenilen riskin yatırımcı üzerinizde yarattığı etkidir. Verilen herhangi bir kararın, başkalarının fikirlerine karşı yatırımcıyı duyarsız olmaya, yanlış da ise, komplekse sokmasına gerek yoktur. Rahatsız eden bir pozisyonu kapatmakta tereddüt edilmemelidir. Zararın neresinden dönülürse kardır.
  f- Unutulmamalı ki, borsada beklentiler alınır, gerçekler satılır. Buna göre, ekonomik, siyasi, sosyal vb. alanlarda, işler iyi yolda ise, beklentiler iyi, tersi durumda ise kötüdür. Böyle olunca, hisseleri borsada alınıp-satılan şirketin faaliyetinden kısmen/hatta tamamen bağımsız şekilde, fiyat artıp ya da düşebilmektedir. Fransa’da at yarışları üzerine yapılan bir araştırma, yeni bahisçilerin eskilere göre daha yüksek tahmin yüzdesine ulaştığını gösteriyor. Nedeni gayet açık; basit düşünme ve kontrol. Fazla bilginin doğurduğu karmaşa ve artan bağımlılık nedeniyle basit düşünme yeteneği kayboluyor. Böyle olunca, zamanlarının ve beyinlerinin büyük kısmını borsaya ayıranların kayıpları daha fazla oluyor .
  g- Son bir not; İMKB’nin faaliyete geçtiği 1986’dan bu yana borsada gözlemlediğimiz yatırımcı davranışı ile ilgili bir gerçeği belirtmekte fayda var. Çoğu yatırımcı için, borsa salonlarında kulaktan kulağa fısıldananlar, tv, gazete ve dergi haberleri, telefon görüşmeleri, insider (içerden öğrenme) ve spekülatörlerin izlenmesi, temel ve teknik analizlerden daha fazla ilgi görmekte ve önem taşımaktadır. Sürü psikolojisini yansıtan bu durumda, borsa kurtlarına gün doğmaktadır. Bu noktada, ABD başkanlarından John F.Kennedy’nin babasına ait bir anıya değinmekte fayda var. 1920’lerde Wall Street’in büyük yatırımcılarından biri olan baba Kennedy bizdeki Sermaye Piyasası’na benzer bir kurum olan Securities and Exchange Commission’un başkanı olur. İşe giderken ayakkabılarını boyatan baba Kennedy, birgün boyacının “görüyor musun bey, borsa çok para kazandırıyor son aylarda” sözleri ile karşılaşır. Bunun üzerine hemen orada kararını verir; “boyacı bile borsada para kazanıldığının farkına varmışsa, artık borsadan para kazanılmaz”deyip o gün elindeki tüm hisse senetlerini satar. Bir hafta sonra da meşhur 1929 Krizi çıkar. Borsa alt üst olur. Bu sayede baba Kennedy tüm servetini korur . Unutulmamalı ki, ekonomide ve şirket faaliyetlerinde çok radikal bir yükseliş ve değişiklik olmadığı halde borsada yaşanan hızlı ve radikal çıkışlara (dolduruşa gelmemek) kapılmamak gerekir.
  Bir Sistemin Nasıl Çalıştığını bilmiyorsan, o sisteme zarar veremezsin

  "Poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir."

 3. #10

  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar Mesajlar
  19.641
  Ettiği Teşekkür
  1.094
  4.329 mesaja 30.392 teşekkür aldı
  Mentioned
  29 Post(s)
  Tagged
  1 Thread(s)

  Standart 4. Hisse Senedi Kazancı ve Vergilendirilmesi

  Hisse senedi, yatırımcısı; (1) şirket karından pay (temettü), (2) elde tutma dönemi değer artışı ve (3) satım sırasındaki kazanç olarak üç tür gelir elde eder.
  1- Hisse senetleri Borsa’da işlem gören ortaklıklar, birinci temettüyü nakden ve/veya hisse senedi biçiminde dağıtmak veya dağıtmamak konusunda serbesttirler. Temettü dağıtımı, hesap dönemini izleyen 5. ayın sonuna kadar tamamlanmak zorundadır. Daha önce, zorunlu olan birinci temettü 2000 yılı hesap döneminden itibaren isteğe bırakılmasıyla, isteyen şirketler üç ayda bir kar payı dağıtabilecektir. Kar dağıtımı, tamamen şirket yönetimin isteğine bağlı olduğundan, yatırımcının kar payı ödemeleri ile para kazanmasının büyük ölçüde önü kesilmiş oldu. Kar payı dağıtımın zorunluluk olmaktan çıkarılması, doğaldır ki, hem yatırımcılar açısından hem de borsanın gelişmesi açısından olumsuz bir gelişmedir.
  Şirketler, ortaklarına karpayı dağıtımı yaparlarsa, dağıtılan tutar üzerinden %5, diğerlerinde (%15) stopaj yapmaları gerekir. Öte yandan, gerçek kişilerin yani yatırımcıların elde ettikleri hisse senedi temettü gelirleri, belli bir tutarı aştığında beyan edilmesi gerekir. 2000 yılında 4,375 milyon TL., 2001’de 4,900 Milyon TL. olan bu tutarın tamamı beyan edilecektir. Bunun hesabında, ayrıca temettünün 1/5 oranındaki kısmı vergi alacağı olarak dikkate alınır.
  2- Hisse senedi yatırımı, bireysel yatırımcılar için genellikle orta ve uzun süreli yatırım olarak değerlendirildiğinden elde tutma döneminde meydana gelen değer artış kazancı (zararı da olabilir) önemlidir. Zaten, yatırımcı karpayından daha çok elde tutma döneminde (1) senedin değer artış kazancı ve (2) şirketin sermaye artırımı yapması dolayısıyla ya bedelli ya da rüçhan hakkı kullanmak suretiyle meydana gelecek kazanca odaklanmış bulunmaktadır.
  Elde tutma döneminde meydana gelen değer artış kazancı, hisse senedi satılmadıkça vergiye konu olması mümkün değildir. Ayrıca, şirketin kendi kaynaklarından sermayeye eklediği yedek akçeler, maddi duran varlık ve iştirakler DAF, olağanüstü yedekler de kar dağıtımı sayılmadığından vergiye konu edilmez. Ve, bu sermaye artışı dolayısıyla ortaklara dağıtılan bedelsiz hisseler de yatırımcı için önemli bir kazanç olmaktadır. Şüphesiz, şirkete nakit girişi olmadan kendi kaynaklarından sermaye artışı, bölünme dolayısıyla hisse senetlerinin borsa değerini düşürecektir. Ancak, bu uzun süre devam etmez. Bir süre sonra, eski seviyesine döner.
  3- Hisse senetlerinin satışı dolayısıyla elde edilen kazanç yatırımcının en çok hedeflediği kazançtır. Buna, alım-satım kazancı denir. Eğer, bir de yatırımcı kısa süreli alım-satım yapıyor, orta ve uzun süreli düşünmüyor diğer kazançları dikkate almıyorsa, bu kazanç daha bir önem kazanır. Ancak, hisse senedinin elde tutma dönemi üç ay dolmadan satılması halinde kazanç meydana gelirse, bu kazanç vergilendirilir. Üç sonra satılması halinde ise, meydana gelen kazanç, vergiye konu edilmez.
  Bir Sistemin Nasıl Çalıştığını bilmiyorsan, o sisteme zarar veremezsin

  "Poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir."

 4. #11

  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar Mesajlar
  19.641
  Ettiği Teşekkür
  1.094
  4.329 mesaja 30.392 teşekkür aldı
  Mentioned
  29 Post(s)
  Tagged
  1 Thread(s)

  Standart 5. Sonuç

  İMKB üzerine yapılan bu kısa çalışmada, yatırımcılara hisse senedi yatırımı yaparken dikkat etmesi gereken önemli noktalar verilmeye çalışılmıştır. Öncelikle, İMKB’nin finansal sistem içindeki yeri ve işlevleri belirtilmiş, daha sonra hisse senedi yatırımı ile ilgili temel bazı kavramlara değinilmiştir. Temel ve teknik analizle ilgili olarak basit anlaşılabilir bilgiler ve göstergeler verilmek suretiyle, yatırımcılara hisse senedine yatırım yapacakları şirket hakkında bilgi edinme imkanı sağlanmıştır. Ancak, yatırımcı kendini bu konuda yetersiz görüyorsa, yapması gereken bu konuda uzman profesyonel kurum ve kuruluşlar yoluyla da yatırım yapma imkanın olduğunu ve bunun daha sağlıklı olduğunu belirtmek bile gereksiz. Bu arada, ülkemizde her türlü yatırım değerlendirmelerinde öncelikli faktörlerden olan vergi konusu ele alınmış ve hisse senetleri yatırımdan elde edilen kazancın nasıl vergilendirildiği açıklanmıştır.
  Şüphesiz, bir ülkede borsa, ekonomiye kaynak aktarmada büyük fonksiyona sahiptir. Ancak, ekonomik ve finansal kurum ve kuruluşlar ile kural ve prensiplerin öncelikle oluşturulmuş ve yerleşmiş olması gerekir. Yoksa, bireysel olsun kurumsal olsun tüm yatırımcılar sıklıkla zarar eder ve borsanın gelişmesi sağlanamadığı gibi yatırımcı kitlesi büyümez. İMKB’ni bu konudaki sicili ne yazık ki iyi değildir. Şüphesiz bunda, yatırımcıların karar verirken ekonomik ve rasyonel göstergelerden çok borsa salonlarında, tv, gazete, dergi ve başka yerlerde konuşulan bilgilere oldukça açık ve duyarlı olmalarıdır. Öte yanda, borsanın ekonomik gelişmelerden çok siyasi haberlere duyarlı olması da bir başka risk olarak görülmelidir.
  Sonuç olarak, ülkede başta ekonomik ve diğer tüm trendler olumluya dönmeden borsada meydana gelen hızlı ve radikal değişikliklere şüpheli yaklaşmak gerekir. Yatırımcılar bu dönemde her zamandan çok dikkatli olmalı, hisse senedi seçimi kadar alım ve satım zamanını da iyi belirlemeliler. Çok bilgi yerine temel bazı göstergelere bakılarak seçim yapmalılar.

  Yrd. Doç. Dr. Mustafa CANBAZ
  Bir Sistemin Nasıl Çalıştığını bilmiyorsan, o sisteme zarar veremezsin

  "Poker masasında ilk yarım saatte yolunacak enayinin kim olduğunu anlayamazsanız, o enayi sizsiniz demektir."

 5. #12

  Üyelik Tarihi Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar Mesajlar
  155.840
  Ettiği Teşekkür
  173.101
  110.023 mesaja 1.534.691 teşekkür aldı
  Mentioned
  11818 Post(s)
  Tagged
  3 Thread(s)

  Standart

  Sponsorlu bağlantılar

  ?di15JT - İMKB’de HİSSE SENEDİ YATIRIMI NASIL YAPILIR?

  Aşağıdaki linkten ücretsiz kayıt oluşturabilirsiniz. Oluşan sayıya göre hazırlık yapılacaktır

  http://www.hisseanaliz.net/tanythma-...ml#post1639987Sayfa 2/2 İlkİlk 12

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  
RSS RSS 2.0 XML MAP HTMLHisseAnaliz Hakında

  bu forumun amacı, yıllardır ülkemizi sömüren dış finans kaynaklarına karşı küçük yatırımcıların bilgi düzeylerini daha üst seviyelere çekerek bilgi eksikliklerini gidermek ve yerli yatırımcı profilini ''bilinçli yatırımcı'' profiline ulaştırmaktır.

Bizi Takip Edin

Twitter Facebook youtube Facebook

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan "yer sağlayıcı" olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu sebeple, sitemiz "uyar ve kaldır" prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, admin@hisseanaliz.net adresinden veya iletişim bölümünden bize ulaşabilirler. Bizle iletişime geçilmesi halinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde en geç 2 gün içerisinde gerekli işlemler yapılacaktır.